Recenzia – Asus RT-AC58U

Recenzia šikovného routra pre domácnosť

Ak hľadáte dostupný router pre domácnosť so solídnym výkonom, prepracovaným prostredím a náležitým výkonom, Asus AC58U je ideálnym kandidátom pre vás.

Balenie routru obsahuje všetko dôležité – router, dokumentáciu, napájací adaptér a jeden ethernetový kábel.

Na prednej strane nájdeme USB 3.0 port, čo je veľmi vítané v tejto cenovej kategórii. Horná strana má zaujímavý dizajn s vlnkovaným prúžkovaným vzorom. Nechýbajú tu ani indikátory stavu Wi-Fi pripojenia, USB či napájania.

Pozrieme ešte na spodnú stranu kde sú úchyty pre zavesenie na stenu a ďalšia ventilácia.

Všetky porty a ovládacie prvky sa nachádzajú na zadnej strane. Zľava to sú – tlačidlo na resetovanie, tlačidlo vypnutia/zapnutia, napájací konektor, 4 LAN porty, WAN port a nakoniec WPS tlačidlo.

Bočné strany ukrývajú ventiláciu a úchyty antén.

4 antény, ktorými router disponuje sú napevno prichytené a nedajú sa odmontovať.

RT-AC58U je kompaktný malý router, čo dokazuje porovnanie s biznisovým BRT-AC828 a RT-AC87U. Jeho rozmery sú 207 x 149 x 36 mm a váži 395 gramov.

Akú výbavu prináša RT-AC58U? Štvorjadrový procesor IPQ4018 o takte 717 MHz, 128 MB RAM a 128 MB Flash pamäte. Všetky LAN porty a WAN port zvládajú rýchlosti 1000 Mbps / 1 Gbps. USB 3.0 port poslúži na pripojenie HDD alebo SSD disku či 3G/4G modemu.

Wi-Fi je dvojpásmová, pričom v 2,4 GHz sú maximálne prenosové rýchlosti 400 Mbps a v 5 GHz pásme až 867 Mbps. Celkové prenosové rýchlosti sú tak označované ako AC1300. Nechýba ani technológia 2×2 MU-MIMO

Aký je RT-AC58U v praxi? Svojim výkonom a dosahom príjemne prekvapil. Za výkonnejšími, ale aj oveľa drahšími routrami BRT-AC828 a RT-87U zaostáva len mierne. Testy sú dva – prvým je maximálna prenosová rýchlosť internetu cez Wi-Fi na notebooku Lenovo ThinkPad T570 s Intel 8265 Wi-Fi kartou. Maximálne prenosové rýchlosti od môjho providera sú 500/50 Mbps. Druhý test pozostáva z prenosu 3,34 GB mp4 videí z mojej QNAP NAS na spomenutý notebook a následný upload z notebooku späť na NAS.

Pri vzdialenosti 10 metrov od routra a dvomi železobetónovými stenami sa rozdiely mierne prehĺbili. Príčinou by mohli byť menej výkonné antény, ktoré nie je možné vymeniť ako v prípade dvoch zvyšných routrov.

K routru neodmysliteľne patrí aj webové prostredie. V prípade Asus routrov sa jedná o AsusWRT. To sme si prvýkrát ukázali v recenzii BRT-AC828, no ako už aj tam bolo spomenuté, každý router má prostredie jedinečné. Biznisový router BRT-AC828 má samozrejme viac funkcii ako RT-AC58U. Pozrime sa preto na to, aké funkcie poskytne testovaný router.

Konfigurácia pri prvom spustí je jednoduchá a priamočiara. Nastavíte si prihlasovacie údaje do AsusWRT a Wi-Fi sietí.

V mape siete sú dostupné informácie o pripojení k internetu, detaily o Wi-Fi sieťach, stave routru a pripojených zariadeniach.

Nechýbajú ani možnosti nastavenia hostovanej siete, sledovanie spotreby jednotlivých klientov či rodičovskej kontroly.

USB port poslúži na pripojenie externého úložiska, tlačiarne či 3G/4G modemu. Vo webovom prostredí môžete tieto funkcie ďalej ovládať.

Využiť môžete tiež funkcie AiCloud 2.0 a cez smartfón pristupovať k súborom či zariadeniam kdekoľvek sa nachádzate.

V pokročilých Wi-Fi nastaveniach si môžete zmeniť názov siete, heslo, aktivovať WPS či aktivovať Wi-Fi roaming.

Nastavenia LAN siete umožní zmenu IP adresy, ovládanie DHCP serveru, smerovania či IPTV.

DDNS, ovládanie portov a NAT sa nachádza v nastaveniach WAN.

Nechýba správa IPv6 či VPN s protokolmi PPTP a Open VPN.

Ďalšou sekciou na ochranu používateľov siete je Firewall, kde okrem iného nájdeme aj filtre pre webstránky, kľúčové slová či sieťových služieb.

V správe si môžete prepnúť režim zo smerovača na prístupový bod, stiahnuť aktualizáciu či zálohovať nastavenia.

V systémových záznamoch nájdete históriu akcií routra, pripojených zariadení a mnoho ďalších záznamov.

Sieťové nástroje sú posledná položka v prostredí AsusWRT. Nachádza sa tu napríklad konfigurácia Wake on LAN.

 

Asus RT-AC58U
8 Hodnotenie redakcie
Plusy

dobrý dosah
USB 3.0
rozmery
AsusWRT

Mínusy

cena

Zhrnutie
Asus RT-AC58U je šikovný malý router do domácnosti. Oceníte na ňom dobrý dosah a rýchlosti, USB 3.0 port a webové prostredie AsusWRT. Jediným otáznikom je preto cena, ktorá sa pohybuje okolo 90 €. Veľkou konkurenciou pre RT-AC58U budú routre s rýchlosťami AC1700-1900, ktoré sa dajú kúpiť už za cca 100-130 €.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Asus RT-AC58U si od nás odnáša strieborné ocenenie

 

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár