Recenzia – Asus VivoStick PC (TS10)

Recenzia miniPC v tvare pera

Počítače už dávno nie sú tie veľké krabice, ktoré sme kedysi ukrývali pod stolmi. Prvým minipočítačom v tvare pera bol Intel Compute Stick. Asus VivoStick PC je ďalším z rady počítačov, ktorý sa nápadne podobá na zväčšené pero. Čo sa dá s takýmto počítačom robiť a pre koho je určený? Na tieto otázky sa pokúsime zodpovedať v recenzii.

Balenie VivoSticku je podobne ako zariadenia samotné veľmi kompaktné. Nájdeme v ňom však prekvapivo veľa vecí – VivoStick , microUSB kábel, nabíjačku, HDMI predlžovací kábel, držiak na prichytenie o monitor a lepiacu pásku k nemu.

Nabíjačka je klasická USB s výstupom 5 V 2 A a 9 V 2 A. Slúži na napájanie VivoSticku cez microUSB kábel, ktorý je tiež v balení. Skúšal som použiť inú nabíjačku na napájanie VivoSticku, žiaľ nefungovala. Na cesty si tak stačí zobrať túto od VivoSticku a keď aktuálne nepoužívate VivoStick, nabíjačkou si nabijete smartfón či tablet.

Predlžovací HDMI kábel použijete na jednoduchšie pripájanie VivoSticku k monitoru, ak ho pripevníte pomocou držiaku z balenia. Držiak v tvare kolísky k monitoru prilepíte obojstrannou páskou, ktorá je tiež v balení.

Prejdime k samotnému VivoSticku. Jeho rozmery sú 135 x 36 x 16,5 mm, čo je naozaj úctyhodné. Váži iba 73 gramov, ak k tomu prirátame USB kábel a nabíjačku, celková hmotnosť dosahuje 165 gramov. Čiže s hmotnosťou bežného väčšieho smartfónu môžete nosiť so sebou minipočítač.

Predná strana disponuje iba logom Asus, zadná ukrýva otvory pre chladenie s ventilátorom. Na jednom boku je microUSB port pre napájanie, na druhom USB 2.0, USB 3.0 a 3,5 mm audio konektor.

Po odobratí ochranného krytu navrchu VivoSticku nájdeme HDMI konektor. Na spodku minipočítača sa nachádza tlačidlo s podsvietením.

Akú výbavu ukrýva tento minipočítač vo svojich útrobách?  VivoStick poháňa Intel Atom x5-Z8350 s 2 GB RAM a 32 GB eMMC úložiskom. Nechýba ani Wi-Fi či Bluetooth. Výkon sme otestovali našimi bežnými benchmarkami, pozrime sa na výsledky.

 

VivoStick rozhodne nie je výkonný počítač na hranie hier či renderovanie videí. Avšak vďaka Windows 10 a množstvu dostupných aplikácií či online nástrojov je VivoStick vhodný na nenáročnú prácu.

 

Teploty a hlučnosť sú počas bežnej práce ale aj záťaže v norme.

Veľkou výhodou je malá hmotnosť a rozmery, ktoré umožňujú zobrať VivoStick so sebou do vrecka nohavíc prakticky kdekoľvek. Na jeho používanie však budete potrebovať monitor, čo je však úplne bežné pri akomkoľvek počítači, ak nerátame notebooky a tablety.

Sklamaním však je, že VivoStick podporuje iba štandard HDMI 1.4 a teda používanie na 4K monitore je možné iba pri 30 Hz. To nikomu neodporúčame, nakoľko pri jednoduchom pohybe myšou je vidieť sekanie obrazu. Toto obmedzenie je však dané samotným procesorom a Asus tak s tým nič nemohol spraviť. Kompatibilitu so 4K monitorom sme otestovali na monitore Samsung UE28E590D, ktorý disponuje HDMI 2.0 konektorom.

Pre koho a na čo je VivoStick určený? VivoStick dobre poslúži ako prenosný počítač, ktorý zvládne prehrávanie videí, filmov, prezeranie fotografií, úpravu dokumentov, prezentovanie prezentácií či prehliadanie internetu. Všetky tieto úlohy nie sú náročné na výpočtový výkon a VivoStick s úsporným Intel Atom ich zvláda s prehľadom.

Hlavný konkurent Intel Compute Stick je však od VivoSticku o pár desiatok eur lacnejší. Vyššia cena by nemusela byť prekážkou, ak by v ponuke bol aj model so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. Zdvojnásobenie operačnej pamäte a úložiska by veľmi pomohlo s plynulosťou a komfortom používania. Intel ponúka Compute Sticky aj s výkonnejšími Core M procesormi, no ceny sú dvojnásobné oproti modelom s procesormi Atom, kde patrí aj VivoStick.

Asus VivoStick PC (TS10)
7.1 Hodnotenie redakcie
Plusy

miniatúrne rozmery
tichý chod
dostatočný
výkon na
kancelársku
prácu
plnohodnotný
Windows 10
USB 3.0

Mínusy

iba 2 GB RAM
a 32 GB ROM
nevhodný na
hranie hier
a náročnú prácu
nepodporuje
4K @ 60 Hz

Zhrnutie
Asus VivoStick nie je produkt pre každého, musíte naň mať špecifické použitie. Bežnému používateľovi bude výkonom na základné úlohy stačiť, avšak hráč či profesionál veľmi rýchlo narazí na limity hardvérovej výbavy. Ak však často cestujete a nebaví vás nosiť zo sebou notebook či tablet a hľadáte čo najmenšie zariadenie pre prezentovanie či jednoduchú prácu je VivoStick ako stvorený. Zaujímavá je tiež cenovka 150 €, za ktorú dostanete plnohodnotný počítač.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Asus VivoStick si od nás odnáša bronzové ocenenie

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud