Recenzia – Asus BRT-AC828

Recenzia nadupaného routru s 8 LAN a 2 WAN portmi


Wi-Fi router sa stal neoddeliteľnou súčasťou modernej domácnosti. Umožňuje nám pripojiť sa k internetu bezdrôtovo, čo využívame najmä na mobilných zariadeniach. Nie je však router ako router a náročný používateľ má úplne iné požiadavky ako ten bežný. Najväčšie požiadavky na schopnosti routra však majú firmy a preto sa dnes pozrieme na nadupaný biznisový router Asus BRT-AC828

Balenie je jednoduché, no poskytuje všetky potrebné informácie o routri.

V balení nájdeme všetko potrebné – router samotný, 4 antény, napájací adaptér, ethernetový kábel a disk spolu s dokumentáciou.

Poďme sa pozrieť na vzhľad routra. Čierne prevedenie so zlatými akcentami pôsobí decentne a prémiovo, presne ako by ste očakávali od biznisového routra. Za jediné negatívum tak považujem jednoduché zachytávanie odtlačkov na plastovom tele, čo je však úplne bežné.

Hneď v úvode treba spomenúť, že BRT-AC828 je veľmi veľký router, dokonca najväčší, aký sme u nás testovali. Meria 200 x 300 x 49,5 mm a váži takmer 1 kg – 960 gramov.

Na prednej strane nájdeme prvý USB 3.0 port spolu s tlačidlom na odpojenie pripojeného zariadenia. To je veľmi šikovná “fičúra” nakoľko otváranie webového prostredia a následne bezpečné odpájanie USB zariadení je nielen zdĺhavé ale aj otravné. O to viac vo firemnom prostredí. Nachádzajú sa tu tiež otvory pre chladenie.

Zadná časť ukrýva všetky potrebné porty, preto sa jej budeme venovať podrobne neskôr.

 

Na bokoch okrem ventilácie a úchytov antén nenájdeme nič.

LED indikátory sú umiestnené na vrchu v prednej časti. Zobrazujú stav routra, aktivitu na jednotlivých LAN portov a WAN sieťach či SSD disku. Svietia na bielo.

Poďme sa ešte raz pozrieť na zadnú časť a teraz podrobnejšie. Začneme zľava – opäť je tu USB 3.0 port a tlačidlo na odpojenie zariadení. Ďalej sa tu nachádza dvojica WAN portov, čo je jednou z predností tohto routra. Nasleduje WPS tlačidlo a až 8 LAN portov, čo je pri bežných používateľských routroch nevídané. Všetky LAN a WAN porty sú 1 Gbps. Vpravo sú tlačidla na resetovanie a zapnutie/vypnutie a konektor pre napájanie.

Pozrime sa ešte na spodnú stranu, ktorá nie je úplne obyčajná. Nachádza sa tu už tradične úchyt pre pripevnenie na stenu, no BRT-AC828 tu ukrýva ešte jedno prekvapenie. Po odmontovaní dvoch skrutiek a plastového krytu sa dostaneme k jednému M.2 slotu pre SSD.

Už sme si popísali vzhľad a jednotlivé ovládacie prvky a konektory, nasleduje preto HW a SW výbava. Asus BRT-AC828 dosahuje maximálne prenosové rýchlosti až 2600 Mbps, z toho 800 Mbps je 802.11n 2,4 GHz a 1734 Mbps na 802.11ac 5 GHz. Router podporuje 4×4 MU-MIMO, pričom ide o štvoricu 3 dBi antén. Router poháňa dvojjadrový procesor Qualcomm IPQ8065 o takte 1,7 GHz, ktorému sekunduje 512 MB DDR3 RAM a 256 MB flash pamäte.

Medzi pokročilú výbavu patrí možnosť agregácie dvojice WAN portov a dosiahnutie priepustnosti 2 Gbps. Router zvládne až 250 zariadení pripojených cez Wi-Fi, čo sa len tak nevidí. Cez USB port môžete pripojiť 3G/4G LTE modem a router použiť na šírenie internetového pripojenia. M.2 slot a USB 3.0 porty tiež môžu slúžiť na vytvorenie jednoduchej NAS.

Aký je BRT-828 v praxi? Router sme porovnali s dvomi ďalšími routrami od Asus, konkrétne AC58U a AC87U. Testy sú dva – prvým je maximálna prenosová rýchlosť internetu cez Wi-Fi na notebooku Lenovo ThinkPad T570 s Intel 8265 Wi-Fi kartou. Maximálne prenosové rýchlosti od môjho providera sú 500/50 Mbps. Druhý test pozostáva z prenosu 3,34 GB mp4 videí z mojej QNAP NAS na spomenutý notebook a následný upload z notebooku späť na NAS.

Prvá dvojica testov nám ukazuje výsledky pri bezprostrednej blízkosti notebooku od routra.

Druhé dva testy prebehli vo vzdialenosti cca 10 m a za dvomi železobetónovými stenami.

Výsledky testov nám ukázali, že AC87U bol v bezprostrednej blízkosti plnohodnotným konkurentom, v niektorých testoch dokonca BRT-AC828 prekonal, no pri teste cez prekážky už BRT-AC828 s prehľadom vyhral. Prekvapením sú však veľmi dobré výsledky AC58U, ktorý vzhľadom na cenu a zameranie pre domácnosť vôbec nesklamal.

Neoddeliteľnou súčasťou moderných routrov je ich webové prostredie na správu a ovládanie. Asus využíva systém s názvom AsusWRT, ktorý si podrobne predstavíme. Upozorňujem, že každý router od Asus má síce AsusWRT, no jednotlivé funkcie a možnosti sa líšia od routra k routru.

Pri prvom prihlásení je potrebné nastaviť prihlasovacie údaje, základné informácie o providerovi a zabezpečenie bezdrôtovej siete. Taktiež je možné router aktualizovať, ak je nejaká aktualizácia dostupná.

 

 

Prvá obrazovka po načítaní webového rozhrania AsusWRT je mapa siete. Tu sa dozviete základné informácie o WAN a WLAN sieťach ako aj pripojených zariadeniach či USB a SSD úložiskách.

 

V správe oprávnení je možné nastaviť dodatočné účty a ich oprávnenia. Taktiež tu môžete nastaviť časové omedzenia pre klientov.

 

Medzi zaujímavé aspekty BRT-AC828 patria bohaté možnosti nastavenia VPN. Na výber máte z protokolov PPTP, OpenVPN, IPSec VPN

Firemný zákazníci ocenia ďalšiu sekciu s názvom Hostovaná sieť. V nej si môžete prispôsobiť prostredie pre otvorenú sieť pre zákazníkov v obchode či vo firme. Dá sa tu zmeniť dizajn, podmienky používania a mnoho ďalšieho.

 

Pri ochrane vašej siete určite oceníte AiProtection, ktorá sa v spolupráci s cloudovým systémom Trend Micro postará o ochranu pred nebezpečnými stránkami a infikovanými zariadeniami.

 

Ďalšou sekciou na ochranu používateľov siete je Firewall, kde okrem iného nájdeme aj filtre pre webstránky, kľúčové slová či aplikácie.

V Traffic Analyzer môžete sledovať vyťaženie siete jednotlivými klientami.

 

Ak sa rozhodnete pripojiť 3G/4G modem, najskôr ho musíte povoliť v nastaveniach. V bezdrôtových nastaveniach nájdete všetky potrebné informácie o Wi-Fi ako názov siete, heslo, kanály, spôsob šifrovania, WPS, WDS, či v pokročilých nastaveniach povoliť Wi-Fi roaming.

V prostredí AsusWRT nechýbajú ani pokročilé nastavenia LAN siete vrátane DHCP či možnosti používať IPTV. VLAN umožňuje rozdeliť jednu LAN sieť na niekoľko menších, virtuálnych sietí pre jednoduchšiu správu či obmedzenie prístupu.

Nastaviť si môžete zdieľanie obsahu a súborov cez FTP alebo využiť SAMBA.

 

Ďalšie rozsiahle nastavenia sa týkajú WAN. Tu okrem iného nájdeme aj možnosť aktivovať a ovládať duálny WAN, port trigger, NAT či DDNS.

Spravovať môžete taktiež IPv6 a šírku pásma a prioritu zariadení pomocou QoS

 

V správe nájdete možnosť zmeniť režim zo smerovača na prístupový bod a naopak, aktualizovať systém či uložiť aktuálne nastavenia.

V systémových záznamoch nájdete históriu akcií routra, pripojených zariadení a mnoho ďalších záznamov.

 

Sieťové nástroje sú posledná položka v prostredí AsusWRT. Nachádza sa tu napríklad konfigurácia Wake on LAN.

 

Asus BRT-AC828
9.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

2x WAN 8x LAN
vysoké prenosové
rýchlosti a dosah Wi-Fi
2x USB 3.0
M.2 SSD slot
AsusWRT
s množstvom funkcii
výkon

Mínusy

cena

Zhrnutie
Asus BRT-AC828 je nadupaný biznisový router s veľkým množstvom portov a konektorov. Wi-Fi signál vynikal rýchlosťou ale aj dosahom napriek pevným prekážkam. Množstvo pokročilých funkcií v AsusWRT je veľkým plusom. Cenovka pre bežného zákazníka je astronomická, BRT-AC828 je však určený do rúk ľudí, čo to využijú, ale predovšetkým firmám, ktorým cenovka 400 € až tak prekážať nebude.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

 

Router si môžete zakúpiť u nášho partnera Gearbest s dopravou EU Express za 387 € pri použití kupónu GBBRT

Asus BRT-AC828 si od nás odnáša zlaté ocenenie.

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár