Recenzia – Asus Cerberus Mech RGB

Recenzia RGB podsvietenej mechanickej klávesnice.

Klávesnice sú podobne ako myši nevyhnutným príslušenstvom pri práci s počítačom. V súčasnosti sa veľkej popularite tešia mechanické klávesnice, ktoré ponúkajú výrazne vyšší komfort používania než membránové klávesnice. Keď k tomu prirátame momentálne RGB šialenstvo, dostaneme mechanickú klávesnicu s RGB podsvietením. Jedna taká nám prišla na test – Asus Cerberus Mech RGB.

V balení nájdeme okrem samotnej klávesnice dokumentáciu a štvoricu oranžových klávesov s nástrojom na ich vyberanie. Ľahko si tak môžete vymeniť WASD klávesy alebo šípky za tieto náhradné klávesy, ktoré nemajú žiadne popisky.

Kábel je dostatočne dlhý, má textilné opletenie a USB koncovka je pozlátená.

Dizajn klávesnice je veľmi jednoduchý. Povrch tvorí tmavosivý až čierny plast, ktorý nezachytáva odtlačky.

Na spodnej strane sa nachádzajú nožičky, ktoré majú gumový povrch. Nastaviť si môžete tiež vyvýšenie zadnej časti vďaka vyklápacím nožičkám.

Klávesnica používa mechanické spínače Kaihua. Podľa výrobcu majú životnosť 70 miliónov stlačení a vybrať si môžete zo štyroch druhov – Red, Blue, Brown, Black. My sme testovali červené lineárne spínače, ktoré sú vhodné predovšetkým na hranie hier. Klávesy mali príjemnú odozvu a hlučnosťou sú o niečo tichšie ako spínače s odozvou.

Klávesnica je vybavená 100% anti-ghosting a N-key rollover, čo znamená, že klávesnica dokáže zaregistrovať stlačenie všetkých klávesov naraz.

Vzhľad klávesnice hodnotím neutrálne. Nenájdeme na nej žiadne špeciálne prvky, ktorými by zaujala na prvý pohľad. Spracovanie je dobré, klávesy aj klávesnica sú pomerne odolné voči odtlačkom, čo je vítané.  Testovali sme však už aj klávesnice z prémiovejších materiálov, preto Cerberus Mech RGB v tejto oblasti nezaujme, ale ani neurazí.

 

Na ovládanie pokročilých funkcií klávesnice môžete využiť množstvo klávesových skratiek, ktoré nájdete aj v návode.

 

Funkcii je naozaj veľa, našťastie ich ovládanie zjednodušujú popisky F kláves, kde je vždy napísané akú funkciu má dané tlačidlo. To isté platí aj pre ovládanie podsvietenia, ktoré je hlavnou doménou tejto klávesnice. 

Okrem používania skratiek s FN klávesou, na ovládanie pokročilých funkcií klávesnice môže využiť aj aplikáciu Cerberus. Tu si môžete nastaviť funkcie jednotlivých klávesov, vytvoriť makro klávesy, upraviť profily či prispôsobiť podsvietenie. Dizajn aplikácie však neohúri, čo je škoda, najmä keď aplikácia ROG Armoury od toho istého výrobcu vyzerá oveľa lepšie.

 

Klávesnica cenou rúbe naozaj vysoko, no vo výbave jej chýba niekoľko vecí. Medzi ne patria samostatné makro klávesy, ktoré veľa klávesníc má, USB a audio pass through, teda možnosť pripojiť myš, USB kľúč alebo headset priamo ku klávesnici. Niektoré konkurenčné klávesnice tiež ponúkajú kovové telo alebo konštrukciu, čo výrazne zvyšuje tuhosť a prémiový pocit z klávesnice.

 

Asus Cerberus Mech RGB
7.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

RGB podsvietenie
množstvo skratiek
mechanické spínače
pletený kábel
nešpiní sa

Mínusy

cena
nemá makro klávesy
nemá USB a audio
konektory

Zhrnutie
Cerberus Mech RGB je novinkou z radu Cerberus klávesníc od Asus, ktoré sú určené pre bežného zákazníka za rozumnú cenu. Cerberus Mech RGB ale strieľa výrazne vyššie nielen mechanickými spínačmi, ale aj viac než 3-násobnou cenovkou oproti predchodcom. V slovenských e-shopoch sa cena pohybuje okolo 130-140€. U našich českých bratov je cena zvyčajne 3400 korún, no máme informáciu, že by sa klávesnica mala čoskoro predávať na Alze za 2999 korún.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie

Pridaj komentár