Recenzia – Asus ROG Pugio

Recenzia káblovej myšky pre pravákov aj ľavákov s prepracovaným RGB osvetlením

Na test nám prišla ďalšia myška. Tentokrát ide o novinku z dielne Asus ROG  s názvom Pugio. Hneď na začiatok povieme, že ide o riadnu krásku, no dizajn nie je všetko. Aká je táto myška pri používaní a oplatí sa o nej uvažovať?

Balenie myšky je na vysokej úrovni. Na obale výrobca prezentuje všetky dôležité údaje a po odkrytí prednes strany obalu máme možnosť sa na myš prvý krát pozrieť.

Obsah balenia prekvapí svojou bohatosťou. Už tradične tu nájdeme dokumentáciu, no Asus pre fanúšikov pripravil ROG nálepku a k myši pridáva textílne púzdro a krabičku s náhradnými tlačidlami a spínačmi.

Vzhľad ROG Pugio zaujme na prvý pohľad. Vrch tvorí tmavosivý plast, pričom boky nesú už tradičný čierny ROG vzor. Oba boky sú navyše pogumované, aby sa myš v ruke nešmýkala. Dizajn Pugio nie je samoúčelný, práve naopak. Vďaka symetrickosti myš môžu používať praváci aj ľaváci.

Tu sa opäť vrátime k obsahu balenia a konkrétne ku krabičke s bočnými tlačidlami a spínačmi.

Hneď po vybalení odporúčam odobrať tlačidlá z tej strany, kde máte malíček a prstenník, teda ľavej u pravákov a pravej u ľavákov a nahradiť ich súvislými plastmi zo spomenutej krabičky. Myš sa tak bude lepšie držať a zabránite nechceným klikom pri držaní myšky.

V tejto krabičke tiež nájdeme dva náhradné OMRON spínače so životnosťou 50 miliónov stlačení, ktoré si navyše sami môžete vymeniť po rozobraní myši. Spolu s týmito dodatočnými spínačmi by tak Pugio mohlo mať až dvojnásobnú životnosť oproti iným myšiam bez vymeniteľných spínačov.

ROG Pugio disponuje optickým snímačom s rozlíšením 7200 DPI, 150 IPS a maximálnym zrýchlením 30 g. Vďaka pripojeniu cez USB sa môžete spoľahnúť na okamžité reakcie a preto lag tu nemá miesto.

Počas používania Pugio som sa nestretol s akýmikoľvek problémami trackovania. Myš som zvyčajne používal pri 1600-2000 DPI, čo bolo ideálne pri ovládaní kurzora na 4K monitore. Aplikácia ROG Armoury umožňuje množstvo nastavení správania myši o ktorých si povieme v závere.

Musím sa priznať, že z Pugio mám veľmi kladné pocity. Páči sa mi spracovanie, ktoré je na špičkovej úrovni. Použité materiály nemajú tendenciu sa nadmerne špiniť. Tvar myši dobre padne do ruky, bočné tlačidlá sú jednoducho nahmatateľné a ľahko sa stláčajú. Koliesko má príjemnú textúru a je relatívne tiché.

Textílny kábel má dostatočnú dĺžku a opäť môžem pochváliť jeho kvalitu. Osobne by som ocenil, keby bola myš trošku vyššia, aby mi lepšie padla do ruky. Ja mám však veľké dlane a dlhé prsty, väčšine používateľov bude Pugio tvarom určite vyhovovať. Za najväčšiu prednosť myšky pokladám dizajn a hlavne RGB podsvietenie.

Podsvetenie je prepracované do detailu. Nájdeme na ho kolečku, ROG logu a zadnej časti.

Nastaviť si môžete jeden zo šiestich režimov – statický, dýchanie, cyklus farieb, reaktívny, vlna a kométa. Ďalej je možné zmeniť jas po 25% krokoch, smer efektu – vpravo/vľavo a samozrejme akoukoľvek z vyše 16 miliónov RGB farieb.

Všetky tri podsvietené plochy môžu fungovať nezávisle, alebo spolu. Asi jediné čo v nastaveniach chýba je možnosť ovládať rýchlosť efektov, no táto funkcia by mohla byť pridaná jednoduchým updateom aplikácie v budúcnosti.

Na podsvietenie sa pozrieme podrobnejšie vo videu:

 

Podsvietenie a aj ďalšie funkcie myši je možné nastaviť pomocou aplikácie ROG Armoury. Prekvapilo ma koľko funkcií táto aplikácia ponúka. Osobne sa mi zdá ROG Armoury viac prepracované ako Razer Synapse a tiež ponúka viac funkcií. Ako táto aplikácia vyzerá si ukážeme v nasledujúcej galérii.

 

Asus ROG Pugio
8.8 Hodnotenie redakcie
Plusy

Spracovanie
Dizajn
Podsvietenie
Balenie

Mínusy

Cena

Zhrnutie
Asus ROG Pugio je myš zameraná na dizajn a spracovanie. Poteší možnosť vymeniť OMRON spínače, čím sa teoreticky zdvojnásobí životnosť myši. Pugio je vhodné pre pravákov aj ľavákov vďaka jednoduchej výmene tlačidiel. Podsvietenie je veľmi pekné a chválim tiež aplikáciu ROG Armoury. Za jediné negatívum pokladám mierne vyššiu cenu - 90 €.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Asus ROG Pugio si od nás odnáša strieborné ocenenie

 

Ďakujeme spoločnosti Asus za poskytnutie produktu na testovanie

Pridaj komentár