Veľké porovnanie 120 mm a 140 mm ventilátorov – časť 2.

Výsledky porovnania 120 a 140 mm ventilátorov.

V prvej časti sme sa pozreli na balenia a samotné ventilátory. To najdôležitejšie je ale ich reálny výkon a hlučnosť. Na testovanie sme použili našu zostavu za 500 €, o ktorej sme písali v samostatnom článku. Ventilátory sme upevnili na prednú stranu skrinky, kde sa nachádza miesto pre jeden ventilátor. Žiaden iný už v skrinke nebol, takže všetky výsledky sú závislé priamo od použitého ventilátora.

Po dlhých úvahách a opakovaných testovaniach sa podarilo zostaviť testovaciu metódu, ktorá dobre demonštruje rozdiely medzi jednotlivými ventilátormi. Testovanie teda pozostávalo z pol hodiny záťažového testu v programe AIDA 64 Extreme so záťažou na všetkých komponentoch okrem úložiska. Následne sa zmeral hluk v prednej časti skrinky pri perforovanej oblasti, kde je ventilátor najviac počuť. Počítač bol potom vypnutý a odložený nabok, aby sa vychladil a všetky ventilátory mali rovnaké podmienky na test. Všetky ventilátory boli tiež nastavené na 50 % výkonu pomocou PWM konektora na základnej doske. Komplikované testovanie preto zabralo niekoľko dní, no výsledky stáli za to. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa jednotlivým ventilátorom darilo v teste.

Porovnanie 120 mm ventilátorov

Začneme menšími, 120 mm modelmi. Tých bolo 7, konkrétne SilentiumPC Sigma Pro 120 mm PWM a Zephyr 120 PWM, ďalej Reeven Euros a Colwing 12, a na záver Noctua NF-F12-PWM, NF-S12A-PWM, čo sú hnedé, prémiové modely, a otestovali sme aj lacnejšie, sivé, Redux modely NF-S12B-1200 PWM. Hodnotila sa teplota procesora a základnej dosky po 30 minútach stress testu, hlučnosť a otáčky ventilátora, ktoré však majú skôr informatívny charakter. Začneme teda teplotami.

 

V teplotách vidíme jasnú dominanciu modelov Noctua, ktorým sekunduje SilentiumPC Sigma Pro 120 PWM. Reeven Coldwing bol v oboch testoch najslabší.

Prémiové hnedé modely Noctua tu naplno ukázali svoje prednosti, oba totiž mali iba 42 dB. Nasleduje trojica Sigma Pro, Redux S12B a Coldwing 12 so 43 dB, čo je tiež dobrý výsledok. Reeven Euros prekonáva konkurenciu na plnej čiare, žiaľ v opačnom smere. Mal totiž o 13 – 14 dB viac než ostatné ventilátory, čo bolo naozaj počuť. Prečo je tomu tak? To nám zodpovie graf s otáčkami za minútu:

Reeven Euros má výrazne vyššie RPM, než všetky ostatné ventilátory, preto bol aj výrazne hlučnejší. Škoda, že to nie je vidieť aj pri teplotách, kde sa pohybuje v strede grafov.

Zhodnotenie

Testy nám potvrdzujú kvalitu ventilátorov Noctua, no príjemne prekvapilo aj SilentiumPC, hlavne model Sigma Pro 120 PWM. Sklamaním sú ale ventilátory Reeven, ktoré sú drahšie ako SilentiumPC, no v testoch dosiahli horšie výsledky.

Porovnanie 140 mm ventilátorov

Podobne ako pri 120 mm ventilátoroch, aj 140 mm modely sme podrobili rovnakým testom. Išlo o 6 ventilátorov a to SilentiumPC Sigma Pro 140 mm PWM, Reeven Coldwing 14 a štvoricu Noctua – dva prémiové: NF-A15-PWM a NF-A14-PWM a dva Redux: NF-P14s 1500 PWM a NF-P14r 1500PWM.

Testy teplôt sú na prvý pohľad zarážajúce. Prémiové modely Noctua skončili ako posledné, kde je háčik? Treba sa pozrieť na nasledujúce dva grafy:

Hnedé ventilátory Noctia NF-A15 a NF-A14 mali síce najhoršie teploty, no boli najtichšie a mali najmenej otáčok. Majú teda ešte množstvo priestoru na zvýšenie frekvencie otáčok, čím by sa samozrejme zvýšila hlučnosť, no zlepšilo chladenie. Za pozornosť stojí najmä model NF-A15-PWM. Je to 150 mm ventilátor so 120 mm úchytmi! Taktiež mal najmenšie RPM a aj hlučnosť. Sigma Pro 140 a modely Redux v tomto teste súperili o najlepšie teploty a v hlučnosti boli tiež veľmi blízko. Reeven Coldwing 14 síce nemal najhoršie teploty ako pri 120 mm modeli Coldwing 12, no bol najhlučnejší a mal najviac RPM. Nemá teda miesto na stíšenie v porovnaní s konkurenciou.

Záver

Ak hľadáte kvalitný a tichý ventilátor, Noctua je ten správny výrobca. Vo všetkých testoch ventilátory tohto výrobcu preukázali najlepšie teploty a najmenšiu hlučnosť, preto im udeľujeme zlaté ocenenie. Za najzaujímavejší model pokladáme NF-A15-PWM.

 

SilentiumPC prinieslo do testu zaujímavú alternatívu, ktorá ponúkne rozumný výkon a hlučnosť za zaujímavú cenu. Ventilátory SilentiumPC neposkytnú taký výkon a tichosť ako Noctua, no stoja približne polovicu, v niektorých prípadoch ešte menej. V testoch sa osvedčili modely Sigma Pro 120 mm PWM a 140 mm PWM, ktoré môžeme len odporučiť. Produkty SilentiumPC si preto z testu odnášajú bronzové ocenenie.

 

Ventilátory Reeven sú však podľa výsledkov testov sklamaním, sú drahšie ako SilentiumPC, no podávajú horšie výsledky. Preto im nebolo udelené žiadne ocenenie.

 

Ďakujeme spoločnostiam Noctua, SilentiumPC a Reeven za poskytnutie výrobkov na testovanie.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud