Zostava za 500 €

Je možné postaviť plnohodnotný herný počítač za 500 €?

Herné konzoly sa tešia veľkej obľube pre ich malé rozmery a dostatočný herný výkon za rozumnú cenu. Pohodlnosť ovládania a exkluzívne tituly tiež zavážia. No čo ak potrebujete zariadenie nielen na hranie, ale aj prácu, a nemáte pár tisíc eur na novú hernú zostavu? Je možné postaviť počítač za sumu podobnú tej, s akou sa stretávame pri konzolách? Našou odpoveďou na tieto otázky je rozumná zostava za 500 €.

Ďakujeme spoločnosti MSI Gaming, ktorá bola sponzorom tejto zostavy a umožnila nám tak tento projekt zrealizovať!

 

Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké komponenty sme zvolili a prečo:

Procesor

Rodina procesorov Intel Pentium už má svoje najlepšie roky za sebou alebo nie? Herné počítače bývajú najčastejšie vybavené procesormi Intel Core, no do našej zostavy sa nehodil ani jeden. Core i3 sú výrazne drahšie a neponúkajú skoro žiaden výkonnostný rozdiel oproti Intel Pentium G4560, ktorý poháňa našu zostavu. 2-jadro s HT, čiže 4 vláknami a frekvenciou 3,5 GHz za 50 € výborne spĺňa nastavené požiadavky na zostavu do 500 €. Tento procesor je vo svojej triede naozaj bezkonkurenčný a momentálne ani procesory Ryzen 5 na tom nič nemenia. Situácia sa možno s príchodom Ryzen 3 zmení, ale Pentium G4560 za 50 € je naozaj bomba.

 

Základná doska

MSI B250M Pro-VD je veľmi lacná ale decentne vybavená základná doska. Má množstvo USB 3.0 portov, Gigabitový Ethernet RJ45 port a dokonca aj podsvietenie. Je formátu microATX, čo nám akurát pasovalo do vybranej skrine. Negatívom menších rozmerov je iba dvojica DIMM slotov pre operačnú pamäť a iba jeden PCIe konektor pre grafické karty. Čo však nechýba je prekvapivo M.2 konektor či podpora Intel Optane. Za zmienku stoji fakt, že v balení nájdete iba dva SATA káble. Rozhodne teda nejde o prémiovo vybavenú dosku, v čom však MSI B250M Pro-VD exceluje je cena. Ide o jednu z najlacnejších LGA1151 základných dosiek na trhu za cenu 60 €. Pre porovnanie, špičkové modely môžu stáť až 10x toľko.

Grafická karta

MSI GTX 1050 Ti 4GT OC bola jasnou voľbou pri plánovaní tejto zostavy. Výkonom je ako stvorená pre hranie hier vo Full HD, napriek tomu je tichá, výborne chladená a úsporná. Keďže nejde o Gaming X model, nepotrebuje napájanie zo zdroja, čo sa len tak nevidí. O tom, či voľba tejto grafickej karty bola najlepšia možná sa na našom Facebooku strhla ostrá diskusia. Za výberom tejto grafickej karty si však stojíme a naďalej trváme na tom, že za 140-150 € ide o najlepšiu grafickú kartu v triede. Množstvo fanúšikov by však volilo radšej AMD RX570, čo je čerstvá novinka na poli grafických kariet. Súhlasíme, že je výkonnejšia ako GTX 1050 Ti, no oplatí sa priplatiť si? Na túto otázku odpovieme v najbližších týždňoch, keď sa nám RX570 dostane do rúk. Treba mať však na pamäti dve veci – v čase stavania zostavy nebolo možné RX570 kúpiť a RX570 je o 50€ drahšia ako GTX 1050 Ti. To je 30% navýšenie nákladov pri jednom jedinom komponente. Ak viete ušetriť na nejakom inom komponente, napríklad úložisku, stále môžete poskladať počítač za 500 €, budete však musieť robiť kompromisy. Problémom môže byť aj nevyhnutnosť napájania zo zdroja, ak by ste volili lacnejší zdroj než my. Do úvahy treba tiež brať to, aké hry hrávate. RX570 bude mať výrazne navrch v DX12 tituloch, ktorých však v súčasnosti nie je veľa. Rozhodne ide o veľmi zaujímavú tému a sme zvedaví, aké výsledky nám prinesie reálne testovanie.

 

Operačná pamäť

8 GB operačnej pamäte by sa malo považovať za nevyhnutný základ moderného počítača, a to obzvlášť, ak robíte veľa vecí naraz či používate Google Chrome. Ten si zoberie toľko operačnej pamäte, koľko nájde. Hodnotu 8 GB RAM nájdete čoraz častejšie aj na minimálnych požiadavkách hier. Preto rozhodne neodporúčame  stavať alebo kupovať počítač s menej ako 8 GB RAM. Pri výbere konkrétneho modulu do našej zostavy bola dôležitá cena. Kingston ponúka niekoľko rôznych modelov RAM pamätí od lacných až po drahé kúsky na pretaktovanie. Mne sa podarilo zaobstarať Kingston 8 GB HyperX Fury 2666 MHz, ktoré boli akurát v zľave. Vystačíte si však aj so základnými 2133 MHz modulmi, ktoré bývajú cenovo najdostupnejšie. Použitá základná doska síce podporuje iba 2400 MHz pamäte, ale ak sa vám naskytne príležitosť kúpiť rýchlejšie RAMky lacnejšie ako pomalšie, určite zoberte tie rýchlejšie. V budúcnosti ich môžete použiť opäť, keďže DDR4 s nami ešte nejakú chvíľu bude.

Úložisko

V tejto oblasti sme utratili viac, než je obvyklé. Veľa zostáv v tejto cene vsádza iba na klasické HDD. Po skúsenostiach s rôznymi typmi SSD však považujem za neprijateľné stavať v roku 2017 počítač bez flash pamäte, aj v tejto cenovej kategórii. Výrazné zrýchlenie systému podľa mňa stojí za 50 € príplatok. Druhým extrémom by bolo zase fungovanie iba na SSD, čo je v tejto cenovej kategórii nezmysel, kedže do rozpočtu sa zmestia iba tie kapacitou najmenšie SSD disky. Výsledkom tak je kombinácia 1TB WD Blue HDD disku a Kingston HyperX Fury 120 GB SSD. SSD disk poskytne dostatok miesta pre operačný systém a najpoužívanejšie programy, HDD zase priestor pre hry a súkromné súbory ako fotky či videá. Kedže cieľom bolo postaviť nielen herný ale aj univerzálny počítač, považujem túto kombináciu za najlepšie možné riešenie. V tejto kategórií sa dá samozrejme ušetriť a zvoliť iba jedno úložné médium a zvyšných 50 € použiť na grafickú kartu spomínanú vyššie. Taktiež si môžete priplatiť a ísť do M.2 SSD, ktoré základná doska MSI B250M Pro-VD podporuje či zvoliť HDD s väčšou kapacitou. Výber je len a len na vás a vašich požiadavkách.

Zdroj

Na zdroji sa neoplatí šetriť. V tomto duchu sa niesol výber zdroja do našej zostavy. Vybraný bol Cooler Master B400 v2, čiže zdroj s výkonom 400 W. Hlavnú rolu pri výbere zohrala renomovaná značka a priaznivá cena – 36 €.  Taktiež sa ráta s tým, že zdroj do budúcnosti umožní použitie grafických kariet s 8 pinovým konektorom a aj prípadnú výmenu procesora za výkonnejší. Súčasnej zostave by samozrejme stačil aj zdroj s menším výkonom.

Skrinka

Cieľom tejto zostavy okrem cenovej dostupnosti bolo poskladať počítač vhodný na rôzne akcie a LAN párty. Malé rozmery a výstredný dizajn boli to, čo sme od case očakávali. Zároveň však veľkú rolu hrala aj cena a každé ušetrené euro sa rátalo. Voľba nakoniec padla na skrinku Spire Powercube 715B vo verzii bez zdroja a s akrylovými bočnicami. Za sumu 20 € ide o skvelý mix pekného dizajnu a ušetrených peňazí. Skladanie v tejto skrinke sa však nezaobišlo bez problémov. Skrutky v balení nie sú nijako označené a vybrať tak správny druh na priskrutkovanie základnej dosky či zdroja si vyžadovalo postup pokus-omyl. Malé rozmery sú výborné na cestovanie, nie však na skladanie a v našom prípade ani estetiku komponentov. Ako môžete na obrázkoch vidieť, cable management, teda usporiadanie a upratanie káblov je hotová katastrofa. V skrinke nie je dostatok miesta na ich schovanie a kedže používame relatívne lacný zdroj bez modulárnych káblov, museli ostať v skrinke všetky.

Tabuľka komponentov a ich cena

Intel Pentium G4560 56 €
MSI B250M PRO-VD 63 €
MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC 140 €
Kingston HyperX FURY 120GB 61 €
Kingston 8GB DDR4 2666MHz CL15 Hyper X Fury 66 €
WD 1TB Blue 53 €
Cooler Master B400 v2 36 €
Spire Powercube 715B 23 €
spolu 498 €

Ceny sú z Apríla 2017

Ceny komponentov sa neustále hýbu a do úvahy treba rátať aj rôzne akcie u predajcov. Mne sa tak podarilo kúpiť rýchlejšie 2666 MHz RAMky za cenu 2133 MHz. V čase písania článku (Máj 2017) by bola zostava lacnejšia ešte o ďalších 12 € čo len dokazuje, ako sa ceny hýbu.

K celkovej cene komponentov treba prirátať ešte operačný systém (Windows 10) a nevyhnutné príslušenstvo ako myš, klávesnica či monitor. To je však nevyhnutné pri každom počítači a ani herné konzoly sa nezaobídu bez televízie. Nehovoriac o tom, že za hranie online hier si budete musieť platiť členstvá Playstation Plus či Xbox Live.

Benchmarky

Ako dopadla táto zostava v našich testoch? To nám povedia následujúce grafy a obrázky.

Výsledky v benchmarkoch rozhodne netrhajú rekordy, to však ani nebolo cieľom. Za pozornosť stoja predovšetkým rýchlosti SSD a HDD. Zostava sa z úplného vypnutia do desktopu nabootuje za 18 sekúnd. To je čas, kedy už aj všetky programy sú načítané a presýpacie hodiny sa netočia. V správcovi úloh ukazuje čas od spustenia BIOSu iba 7 sekúnd, čo je naozaj výborné číslo.

Výkon v hrách

Teraz na rad prichádza to najzaujímavejšie – testy hier:

Výsledky testov hier nie sú vôbec prekvapujúce. Posledné a predposledné miesta v grafoch sa dali očakávať. Naša zostava je síce posledná, no stojí 2 až 7 krát menej ako notebooky a počítače, ktoré sme testovali. Taktiež treba brať do úvahy, že testy sú nastavené tak, aby vyťažili maximum aj z tých najvýkonnejších počítačov – teda maximálne grafické nastavenia v testovaných hrách a vyhladzovanie hrán tiež na maxime. To berie nesmiernu dávku výkonu a výrazne znižuje FPS. Nikto neočakáva, že pri týchto nastaveniach by niekto tie hry hral, no pre porovnanie výkonu jednotlivých počítačov sú tieto nastavenia adekvátne. Z týchto dôvodov sme pripravili ďalšie grafy, ktoré ukazujú výkon zostavy pri vysokých nastaveniach a zníženom vyhladzovaní hrán:

Po znížení nastavení sú už čísla viac než prijateľné. Dirt Rally poskočil na takmer 100 FPS a Crysis 3 dokonca zdvojnásobil počet snímok za sekundu. Doom nevyžadoval zníženie nastavení, keďže aj na maximálnych nastaveniach dosahoval 77 FPS. Do testu sa nám tak dostal Counter Strike Global Offensive. Ten patrí medzi najobľúbenejšie kompetetívne hry a stretnete sa s ním asi na všetkých veľkých herných turnajoch a LAN párty.  193 FPS je úžasné číslo, ktoré uspokojí aj najnáročnejších hráčov CS GO. Netreba však zabúdať, že na to, aby ste videli čokoľvek nad 60 FPS, budete potrebovať aj herný monitor s vyššou obnovovacou frekvenciou teda napríklad 144 Hz. Pre zaujímavosť som CS GO otestoval aj v 4K, kde zostava dosiahla v priemere 131 FPS.

Teploty

Malé a stiesnené priestory sú vždy problémom pre chladenie. Úsporný procesor a grafická karta napájaná len z PCIe portu však nevytvárajú toľko tepla ako výkonnejšie komponenty. V testoch aj hrách procesor nemal nikdy viac ako 67 °C a grafická karta dosiahla najviac 73 °C. Ide o výborné hodnoty a to obzvlášť, keď chladíme len vzduchom a jediným ventilátorom v prednej časti skrine. Zostava vďaka nízkym teplotám beží relatívne potichu a rozdiel medzi idle a plnou záťažou je minimálny.

Pretaktovanie

Výhodou počítačou oproti konzolám je možnosť zvýšiť výkon pretaktovaním. Na to je však potrebné mať aj vhodné komponenty. Základná doska v našej zostave podporuje len 2400 MHz pamäte a preto nevyužijeme plný potenciál kúpených 2666 MHz pamätí. Na druhú stranu rozdiel vo výkone by bol minimálny. Pretaktovanie procesora dokáže výrazne navýšiť výkon, no na platforme Intel si musíte priplatiť za procesory Core a navyše s označením K. V našom prípade teda Pentium G4560 nepretaktujeme. A čo grafika?

Tá sa samozrejme pretaktovať dá. Na pretatokovanie sme použili softvér MSI Afterburner a znova otestovali 3D Mark Firestrike a Unigine Heaven:

Vo Firestrike môžeme vidieť nárast o 200 bodov a v Heaven o 2,1 FPS. Ďalej sme sa pozreli na GTA V v nižších nastaveniach kde po pretaktovaní zostava dosiahla 84 FPS. Ako sami vidíte, nejde o výrazné zvýšenie výkonu. Prečo je to tak? Napájanie MSI GTX 1050 Ti 4GT OC len cez PCIe slot je výhodou ale zároveň aj achilovou pätou tejto grafiky. Výborné teploty, nízka hlučnosť a úspornosť sú jej silné stránky, chýbajúce napájanie zo zdroja však obmedzuje možnosti pretaktovania. Ak chcete zvyšovať výkon grafickej karty odporúčame siahnuť po modeloch s napájaním zo zdroja, napríklad MSI Gaming.

Video zo skladania

Zostava za 500 €

Prinášame vám sľúbené video zo skladania našej zostavy za 500 €. Nájdete v ňom zoznam komponentov, kompletný postup skladania zostavy ako aj testy hier. Viac informácií o zostave nájdete na našom webe:http://pcnadsenci.eu/2017/05/27/zostava-za-500-e/Ďakujeme MSI Gaming, ktoré nám umožnilo túto zostavu pre vás poskladať!V budúcnosti máme v pláne otestovať a porovnať výkon s grafickou kartou Radeon RX 570, o ktorú ste prejavili veľký záujem 🙂

Zveřejnil(a) PC nadšenci dne 7. červen 2017

Záver

Je možné poskladať počítač na hranie vo Full HD a bežnú kancelársku prácu za 500 €? Áno je a naša zostava je toho dôkazom. Napriek veľmi nízkemu rozpočtu sa nám podarilo poskladať zostavu, ktorá poskytne dobrý zážitok v hrách pri vysokých nastaveniach. Vďaka rýchlemu systému a množstvu úložiska je však viac ako len zariadenie na hranie. Malé rozmery umožnia jednoduchšiu prepravu pri účasti na súťažiach a LAN párty, pričom vďaka grafickej karte MSI GTX 1050 Ti 4GT OC budete hrať CS GO pri takmer 200 FPS. Ak hľadáte zostavu na už spomenuté účely a nemáte štvorciferný rozpočet, nechajte sa inšpirovať našou zostavou a postavte si rozumný počítač za 500 €.

Poďakovanie

Na úplný záver by sme sa ešte raz chceli poďakovať spoločnosti MSI Gaming za podporu pri realizácii tejto zostavy. Ďakujeme!

13 komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud