Veľké porovnanie 120 mm a 140 mm ventilátorov – časť 1.

V prvej časti testu sa pozrieme na balenia, vzhľad a technické parametre ventilátorov.

Staviate nový počítač alebo hľadáte spôsob ako zlepšiť chladenie či akustický prejav vášho súčasného PC? Sú to práve ventilátory, ktoré ovplyvňujú hluk a teploty počítača. Oplatí sa investovať a zakúpiť drahšie modely či stačia aj lacné za pár €? Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa pokúsime odpovedať v sérii s názvom Veľké porovnanie ventilátorov.

V úvode sa chcem poďakovať našim partnerom Noctua, Reeven a SilentiumPC za poskytnutie ventilátorov rôznych druhov z ich modelových rád. Zároveň sa nám tak naskytla príležitosť porovnať ventilátory z troch cenových aj výkonnostný rád. Lepšie si tak budeme môcť ukázať rozdiely v cene, spracovaní, balení aj výkone.

 

Začneme najlacnejšími ventilátormi od SilentiumPC, ktoré budú tvoriť akýsi základ našich testov. Priaznivá cenovka bude rozhodujúcim faktorom pre množstvo zákazníkov a to je presne to, na čo tieto ventilátory cielia.

Na test nám prišla štvorica 120 mm a dvojica 140 mm ventilátorov. Vždy pri tom išlo o jeden statický a jeden PWM model z jedného radu.

Začneme radom Zephyr a modelmi Zephyr 120 a Zephyr 120 PWM.

Pokračujeme radom Sigma Pro a dvojicou 120 mm ventilárov.

Na záver tu máme ešte dva 140 mm kúsky z totožného radu Sigma Pro

Ventilátory od SilentiumPC zdieľajú rovnaké prvky ako balenie, jeho obsah a kvalitu spracovania. Na papierovom balení sa vždy dozvieme základné špecifikácie ventilátora a vďaka rôznym farbám ľahko rozlíšime PWM model od statického. V balení sa nachádzajú skrutky a gumové krúžky, ktoré majú zabrániť vibráciám. Chválim ochranu káblov pletenou výstužou u všetkých modelov. Zaujímavým prvkom sú úchyty pri 140 mm Sigma Pro, ktoré umožňujú uchytenie ventilátora na 120 mm aj 140 mm pozície.

 

Pokračujeme značkou Reeven. S nárastom ceny sa mení balenie, jeho obsah aj kvalita spracovania. Na test prišli tri ventilátory – Euros 120 mm, Coldwing 12 120 mm a Coldwing 14 140 mm.

120 mm ventilátory zastupuje Euros

a Coldwing 12

Rad Coldwing sa prezentuje aj v 140 mm prevedení ako Coldwing 14.

Ventilátory Reeven majú v balení gumové antivibračné úchyty, aké poznáme od konkurenčnej Noctui. Vyššia cena v porovnaní so SilentiumPC ventilátormi sa prejavuje aj na samotných ventilátoroch, ktoré v ruke pôsobia hodnotnejším dojmom. Za pozornosť stojí aj rebrovanie na lopatkách Eurosu. Coldwing 12 pre zmenu v balení ponúkne napájanie zo zdroja cez Molex adaptér.

V teste sa pozrieme ešte na ventilátory značky Noctua. Recenziu cenovo zameranej rady Redux sme si priniesli už dávnejšie, do testu nám ale pribudli aj klasické „hnedé“ ventilátory, ktorými je Noctua tak známa.

Za pozornosť stojí prémiové balenie každého ventilátora v tejto rade

Každý ventilátor má bohaté balenie na príslušenstvo, kde nájdeme predlžovacie káble, rozdvojky v tvare Y, či nástavce pre tichý chod. Obsah balenia záleží od modelu, no všade sa nachádza ďakovný list od riaditeľa Noctua a každý ventilátor je tiež vybavený antivibračnými úchytami. Tie ste si napríklad pri Redux modeloch museli dokúpiť.

NF-A15 je veľký 150 mm ventilátor s možnosťou primontovania na 140 mm úchyty.

NF-A14 bude asi najobľúbenejší hneď po dvojici 120 mm ventilátorov.

S rozmerom 120 mm tu máme dva modely NF-S12A a NF-F12. Všimnite si veľké rozdiely v konštrukcií a lopatkách oboch modelov

Teraz následuje niekoľko menších ventilátorov. Ide o NF-A9, NF-A8, NF-A6x25 a NF-A4x10. Kde sa dajú využiť tieto ventilátory? Príkladom môžu byť napríklad 3D tlačiarne…

 

V prvej časti sme si ventilátory predstavili, v druhej sa pozrieme ako fungujú v praxi. Odmeriame si teploty aj hluk, porovnáme cenu a výkon a zodpovieme otázku, či sa oplatí za ventilátory priplatiť.

 

Pridaj komentár