Recenzia – Lenovo IdeaPad Y910

Recenzia výkonného herného notebooku s pretaktovateľným procesorom, 64 GB operačnej pamäte a GTX 1070.

Po recenziách niekoľkých herných notebookov, ktoré boli zamerané na hmotnosť a hrúbku sa pozrieme na niečo výkonnejšie. Lenovo IdeaPad Y910 je nadupaný herný notebook, ktorý ukrýva v rukáve niekoľko prekvapení. Pretaktovateľný procesor, množstvo operačnej pamäte, dva SSD disky v RAID 0, GTX 1070, Full HD G-Sync displej, mechanická klávesnica či množstvo portov. Y910 si rozhodne zaslúži množstvo pozornosti, viac si o ňom povieme v podrobnej recenzii.

 

Balenie Y910  okrem notebooku, nabíjačky a bežnej dokumentácie obsahuje už len sadu WASD klávesov na výmenu. Klávesnici a výmeniteľným klávesom sa budeme venovať neskôr. 230 W nabíjačka rozhodne nepatrí medzi tie najmenšie ani najľahšie. Zaujímavé je, že výrobca aj v tomto prípade používa rovnaký konektor pripomínajúci USB.

Obsah balenia nijako neprekvapí. Ponúkne to nutné k fungovaniu notebooku a  navyše náhradné vymeniteľné tlačidlá. Uvítal by som, ak by bola v balení aspoň herná myš. Predsa len sa cena notebooku blíži k sume 3000 €, myš stojí zlomok z toho a určite by ju záujemcovia o notebook ocenili. Štandardné balenie notebook vynahrádza inými prednosťami.

Prvé, čím notebook po vybalení zaujme, je spracovanie a konštrukcia. Robustné telo je tvorené dvojicou hliníkových častí na spodku notebooku a veku displeja. Chválim pruhovaný vzor na týchto hliníkových častiach, pridáva notebooku na jedinečnosti.

Kĺb displeja je umiestnený uprostred a patrí medzi tie tuhšie. Otvorenie jednou rukou je možné, no vyžaduje to väčšiu dávku sily. Boky notebooku a okolie klávesnice je tvorené matným čiernym plastom, ktorý je príjemný na dotyk a prekvapivo nezachytáva odtlačky.

Pod klávesnicou sa nachádza ďalší jedinečný prvok notebooku. Ide o gumovú textúrovanú podložku. Na dotyk je drsná, no veľkou výhodou je, že nezanecháva odtlačky. Prekvapilo ma, ako rýchlo sa dá na ňu zvyknúť a ani drsnejší povrch mi neprekážal, skôr naopak. Miernou nevýhodou je jednoduché zachytávanie prachu a špiny v drážkach podložky.

Konštrukcia a dizajn vo mne zanechali veľmi pozitívne dojmy. Na pamäti však treba mať, že Y910 je veľký a ťažký notebook. Hrúbka 3,6 cm a hmotnosť 4,6 kg rozhodne nie sú zanedbateľné. Nejde teda o notebook, ktorý by ste si každý deň nosili so sebou v taške do práce či školy. Na druhú stranu ide plnohodnotnú náhradu stolového počítača, ktorú si môžete zobrať na cesty.

Portová konektivita je veľmi solídna a označil by som ju známkou 1-. Na ľavom boku je umiestnený nabíjací konektor, DP 1.2, HDMI 1.4b, ethernet RJ-45, USB-C Thunderbolt 3 a dvojica USB 3.0.

V pravo nájdeme Kensington lock, ďalšie dva USB porty, 3,5 mm konektory pre slúchadlá a mikrofón a čítačku SD kariet.

Chválim množstvo USB portov, plnohodnotný DisplayPort, čítačku SD kariet a predovšetkým Thuderbolt 3. Prečo teda známka 1-? Nerozumiem prečo výrobcovia používajú starší HDMI 1.4, keď desktopové verzie Pascal grafík používajú HDMI 2.0. Problém so starou verziu HDMI môže nastať, ak budete chcieť pripojiť notebook k 4K televízoru alebo monitoru bez Displayportu.

 

Wi-Fi karta je jednoducho dostupná, v budúcnosti ju budete môcť jednoducho vymeniť za lepšiu.

Veľkú dávku pozornosti si zaslúži aj klávesnica. Na prvý pohľad sa možno nelíši od ostatných nízkoprofilových klávesníc na notebookoch no opak je pravdou. Lenovo neprestáva prekvapovať a mechanická klávesnica je toho dôkazom. S čistým svedomím môžem prehlásiť, že ide o najlepšiu notebookovú klávesnicu s akou som sa stretol.

Odozva mechanických spínačov sa nedá zrovnávať s klasickými membránovými. Mne osobne dokonca tento typ s nízkym profilom vyhovuje viac ako bežné desktopové mechanické klávesnice.

V balení sa nachádzajú náhradné WASD klávesy, ktoré si môžete jednoducho vymeniť.

Okrem toho, že je klávesnica mechanická, treba upozorniť aj na niekoľko ďalších vecí. Prvým je mierne netradičné rozloženie numerickej časti. Tá je posunutá o rad nahor vďaka čomu sa sem zmestili plnohodnotné šípky. Numerická časť navyše slúži aj na ovládanie multimediálnych funkcii ako ovládanie jasu, zvuku či podsvietenia klávesnice. Na ľavom okraji nájdeme Y makro klávesy a spínač Turbo režimu. Funkcie makro aj normálnych klávesov si môžete prispôsobiť vďaka predinštalovanému softvéru.

Nastaviť si môžete rôzne druhy podsvietenia a to samostatne pre zóny klávesnice, WASD klávesy, touchpad a reproduktory. Možností nastavení je neúrekom, no vždy to ešte mohlo byť lepšie vďaka samostatnému podsvieteniu každého klávesu.

 

Touchpad má príjemný hladký povrch. Pracovalo sa mi na ňom dobre, pohyby registroval rýchlo a presne. Tlačidlá sa stláčajú jednoduchšie pri dolnom okraji, čo je pri notebookoch časté.

Predná kamera s dvojicou mikrofónov disponuje štandardným HD rozlíšením. Na videohovory je plne dostačujúca, zvláda aj detekciu tváre. Škoda, že nie sú prítomné pokročilé funkcie ako Windows Hello alebo sledovanie očí, napríklad Tobii.

Hry a prácu na počítači si užijete na veľkom 17,3-palcovom Full HD IPS displeji. Displej má veľmi pekné podanie farieb, široké pozorovacie uhly, anitrelfexnú úpravu, nadpriemernú 75 Hz obnovovaciu frekvenciu a technológiu G-Sync. Ťažko mu niečo vytknúť, je radosť sa na neho pozerať. Niekto by mohol namietať, že 4K panel by bol lepší. To je z časti pravda, ale keď zoberieme do úvahy problémy so scalingom vo Windowse a výkon v hrách, stále je Full HD optimálne riešenie. Vzhľadom na rozmery notebooku by sa aj väčší, 18.4-palcový displej, bez problémov zmestil. V súčasnosti sú trendom úzke, 5 mm rámčeky okolo displeja, preto sa mi 2 cm rámčeky na Y910 veľmi nepáčili.

Ďalšou silnou stránkou Y910 sú reproduktory. Tie ma prekvapili kvalitou a hlasitosťou. Pri bežnej vzdialenosti od notebooku pri používaní som nameral 94 dB, v bezprostrednej blízkosti až 105 dB. Reproduktory sú naozaj hlasné, majú hĺbku a aj priestorový efekt. Ani pri najvyšších otáčkach ventilátorov nepotrebujete hlasitosť väčšiu ako 40 na stupnici zo 100, takže hlučnosť chladenia pri hraní nie je problém. Reproduktory na Y910 považujem za najlepšie s akými som sa stretol. Konkurovať im môžu iba Harman/Kardon na Asus Zenbook 3, ktoré som tiež chválil.

Pre upravenie zvuku reproduktorov nesmie chýbať náležitý softvér, Lenovo si preto pripravilo vylepšenie zvuku v Nerve centre a samostatnú aplikáciu Dolby Audio.

 

Po odmontovaní 13 skrutiek sa dostaneme ku komponentom. Všetky dôležité komponenty sú ľahko dostupné a vymeniteľné. Testovaná zostava bola v najvyššej konfigurácii, preto sú všetky RAM, M.2 a SATA porty obsadené. V prípade lacnejších modelov si budete môcť jednoducho pridať väčšie/rýchlejšie úložisko alebo operačnú pamäť.

Čo ukrýva táto mašinka v útrobách? Ide o vcelku úctyhodnú výbavu. Procesor Intel i7 6820HK ponúkne ako jeden z mála mobilných čipov možnosť pretaktovania a dosiahnutia maximálnej frekvencie 4,1 GHz v režime Turbo.

 

O chladenie sa stará dvojica ventilátorov.

Testovaná zostava má astronomických 64 GB operačnej pamäte RAM, čo je maximálna kapacita s akou sa možno v súčasnosti na notebookoch stretnúť. Aby toho nebolo málo, máme tu dvojicu 512 GB SSD diskov v RAID 0 a 1 TB 5400 RPM HDD.

 

Čerešničkou na torte je potom grafická karta nVidia GTX 1070. Ide teda o poriadnu nálož výkonu, čo nám nižšie potvrdia aj benchmarky a testy hier. Predtým si však povieme ešte niečo viac o chladení a hluku. Veľmi ma prekvapila kvalita chladenia na Y910. Klávesnica ani spodok notebooku sa takmer vôbec nezohrievajú, čo je malý zázrak. Teplý vzduch vychádza zo zadnej časti notebooku pod displejom, takže pri používaní ho nikdy neucítite. Teploty procesora občas vyskočili takmer na 100 °C no to iba na krátku chvíľu. Grafika sa zvyčajne držala okolo 77  °C, čo je dobrý výsledok.  Potešilo ma, že ani v Turbo režime ventilátory nehučia ako lietadlo pri vzlietaní. Nepochopiteľným krokom pre mňa však je, že nemôžete mať zapnuté naraz Turbo režim a Extrémne chladenie.

 

Tak ako vždy aj tentokrát som notebook podrobil všetkých zvyčajným testom výkonu.

 

 

Benchmarky nám ukazujú famózny výkon Y910. Za pozornosť stoja najmä rýchlosti RAID konfigurácie SSD diskov a výkon GTX 1070. V Unigine Heaven dosiahla Y910 podobné FPS v 2k rozlíšení ako notebooky s GTX 1060 vo Full HD. Vysoký výkon notebooku sa samozrejme odráža aj v hrách, pri ktorých sa IdeaPad Y910 umiestnil vždy na prvom mieste.

 

V hrách vidíme rozdiely okolo 30 – 40 % oproti modelom s GTX 1060. Y910 drví všetky hry vo Full HD a nebál by som sa hrať ani v 2k či 4k. Vždy však záleží od hry a nastavení.

Veľká 90Wh batéria dokáže toto výkonné monštrum udržať prekvapivo dlho pri živote. Keď zoberiem do úvahy výkon procesora, grafiky, G-Sync displej a teda absenciu nVidia Optimus, je výsledok v Youtube teste viac než dobrý. Nemusíte sa tak báť použiť notebooka aj niekde na cestách, no hranie bez nabíjačky neodporúčam kvôli zníženému výkonu. Bez pripojenej nabíjačky taktiež neaktivujete Turbo režim.

Nabíjanie trvá približne 2 a pol hodiny, čo je tiež dobrý výsledok vzhľadom na kapacitu batérie.

Na záver sa pozrieme ešte na softvérovú výbavu. Už sme si ukázali niekoľko funkcií z tzv Nerve Centre, teraz sa pozrieme na zvyšok.

Lenovo IdeaPad Y910
9 Hodnotenie redakcie
Plusy

výkon
spracovanie
klávesnica
reproduktory
Turbo režim
displej
konektivita

Mínusy

hmotnosť
vyššia cena

Zhrnutie
IdeaPad Y910 je výborne spracovaný výkonný notebook s jedinečnou mechanickou klávesnicou, hlasnými reproduktormi a bohatou portovou výbavou. Za kvalitu sa však platí a cena okolo 2800 € určite nie je pre každého.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Mňa si notebook jednoznačne získal a ani pri podrobnom testovaní som nenašiel zásadné chyby či nedostatky. Preto udeľujem Lenovu IdeaPad Y910 zlaté ocenenie.

 

Ďakujeme spoločnosti Datacomp za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud