Recenzia – MSI GS43VR 7RE Phantom Pro

Recenzia kompaktného herného notebooku s procesorom Intel Kaby Lake a GTX 1060.

Notebooky s grafickými kartami nVidia Pascal sú už bežne dostupné na trhu. Dnes sa pozrieme na ďalší model s GTX 1060. Je ním MSI GS43VR 7RE Phantom Pro. Kompaktné rozmery, bohatá portová výbava, najnovšie komponenty sú synonymami tohto notebooku. Oplatí sa doň investovať?

Začneme už tradične balením.Výrobca ho nanešťastie obmedzil len na to nevyhnutné a neopakuje sa tak výborný scenár ako pri MSI Trident 3.

Okrem notebooku je v balení nabíjačka, množstvo dokumentácie a DVD disk.

Prejdime k samotnému notebooku. Prvé, čo udrie do očí a čo cítiť na prvý pohľad je kovové, hliníkové, telo.

To je na dotyk chladné, no prémiový pocit ťažko poprieť. Mne sa spracovanie páčilo rozhodne viac ako pri Asuse GL502VM. Notebook váži iba 1,8 kg a hrúbka sa pohybuje medzi 22 – 23 mm. Sú to práve rozmery a hmotnosť, ktoré robia tento notebook zaujímavým.

Portová výbava je prvotriedna. Začneme netradične vzadu, kde nájdeme Mini-DisplayPort. Vpredu sa nachádzajú iba LED indikátory.

Na pravej strane sa nachádza Thunderbolt 3 USB-C port, klasické USB 3.0 a HDMI 1.4. Vľavo je dvojica audio konektorov, čítačka SD kariet, ďalšie USB 3.0, nabíjací konektor a nechýba ani ethernet RJ-45 port. Za portovú výbavu má odo mňa MSI veľký palec hore.

Bezdrôtová karta je nešťastne umiestnená pod heatsinkom a jej výmena bude obtiažna.

Klávesnica Steelseries je naozaj dobrá. Páčil sa mi nízky zdvih klávesov a príjemná odozva. Podsvietenie je vo farbách MSI, teda červené.

Škoda, že nejde o RGB podsvietenie a aj agresívny font na klávesoch nemusí byť každému po chuti.

Touchpad používa Elan ovládače, nie Windows Precision. Občas sa stalo, že nebol úplne presný, no nešlo o nič dramatické a svoju prácu si odvedie. Predpokladám však, že väčšinu času budete mať aj tak pripojenú myš.

Nad displejom je umiestnená kamera s Full HD rozlíšením, čo je opäť nevídané, no veľmi vítané.

Displej má výbornú antireflexnú úpravu a pekné podanie farieb. Ide o 14-palcový Full HD IPS panel.

Logo na zadnej strane je podsvietené.

Spodná strana má bohaté vetranie, no neskôr si povieme, že je nedostačujúce. Teší ma fakt, že všetky skrutky sú rovnakej dĺžky a tvaru, čo zjednodušuje servisovanie notebooku.

Po odobratí zadného krytu sa dostaneme ku komponentom. Tu môžeme vidieť SSD a HDD naľavo, batériu dole a dvojicu DDR4 SODIMM slotov uprostred.

Ľahko si budete môcť v budúcnosti vymeniť oba disky či pridať ďalšiu operačnú pamäť. Možnosť vylepšenia notebooku je rozhodne dôležitá z dlhodobého hľadiska, Phantom Pro preto opäť boduje.

Následujúce obrázky ukazujú už spomínané problémy s chladením. Notebook som podrobil syntetickým testom a taktiež aj niekoľkohodinovým herným testom. Výsledky boli rovnaké. Teplota procesora prekračovala 90 °C a prítomný bol aj Thermal Throttling teda znižovanie rýchlosti procesora – viď spodný graf v AIDA64. Vysoké teploty procesora sa odrazili aj na teplote klávesnice, ktorá v oblasti F9 – F12 klávesov dosahovala až 48 °C.

 

Pozrime sa ako sa notebooku darilo v testoch.

 

 

 

Unigine Heaven nám ukazuje minimálne rozdiely v porovnaní s Asus GL502VM. Tie možno pripísať odchýlke merania.

Veľkú pochvalu si zaslúži NVMe SSD aj HDD, ktoré dosiahli výrazne lepšie výsledky ako v prípade konkurenčného notebooku Asus. Pri teste AS SSD vidíme malé číslo pri sekvenčnom zápise, čo je však nejaká chyba, ktorú sa nepodarilo odstrániť opakovaním testu. CrystalDiskMark s týmto testom problém nemal a budeme preto pokladať jeho výsledky za konečné.

V benchmarkoch vidíme veľmi podobné výsledky ako mal Asus GL502VM. V niektorých vyhráva GS43VR 7RE, v iných GL502VM. Budú také výsledky aj pri hrách?

Výsledky testov hier sú veľmi zaujímavé. Čo nám povedali? GS43VR 7RE má problémy s prehrievaním, čo môžeme vidieť na všeobecne nižších minimálnych a maximálnych FPS v porovnaní s inými notebookmi a PC. Prekvapením preto nie je, že vo väčšine hier zaostáva za Tridentom 3 aj GL502VM.  Zaujímavé ale je, že Crysis 3 a GTA V notebooku sadli a umiestnil sa tak na dvoch popredných priečkach.

Celkovo hodnotím výkon známkou 2-. Nedá sa poprieť, že takýto výkon v malom tele spôsobuje problémy akými sú prehrievanie procesora či horúca klávesnica. Na druhú stranu kompaktnejšie rozmery a nižšia hmotnosť môžu pre niekoho hrať väčšiu rolu ako rozdiel 5 FPS v hrách v porovnaní s väčším 15-palcovým notebookom.

Od výrobcu máme informáciu, že najnovší update BIOSu by mal riešiť aj chladenie. Očakávať sa teda dajú celkovo lepšie výsledky v testoch aj teplotách. Reálne dáta vám žiaľ nevieme poskytnúť, nakoľko pri flashovaní tohto BIOSu notebook prestal fungovať.

YouTube tabuľka nám ukazuje na prvý pohľad netradičný výsledok. GS43VR 7RE poráža GL502VM o pol hodinu, čo je približne 17 %. Notebook od MSI má však menšiu, 61,25 Wh batériu v porovnaní s 64 Wh batériou v Asuse. Ako je to teda možné? Phantom Pro nemá G-Sync displej a má nVidia Optimus technológiu. Pri bežnom používaní, teda aj YouTube teste, používa integrovanú grafiku Intel HD 630. Tým šetrí batériu a notebook napriek menšej batérii vydrží dlhšie.

Po prvom štarte je dostupných takmer 200 GB voľného miesta na SSD a celých 914 GB na HDD. To by malo stačiť na všetky potrebné programy a hry. Je tu samozrejme možnosť obe úložiska vylepšiť ako sme si už povedali pri komponentoch notebooku.

Notebook MSI GS43VR 7RE sa predáva v testovanej konfigurácii za približne 1700 až 1800 €. Je teda drahší o 300 – 400 € než konkurenčný Asus GL502VM. Čo dostanete za tento príplatok? Prenosnejší notebook s lepším spracovaním, klávesnicou a rýchlejšími SSD a dvojnásobkom operačnej pamäte RAM – teda 16 GB. Zabudnúť nesmieme ani na lepšiu prednú kameru a hlavne dlhšiu výdrž. V prospech Asusu hovoria reproduktory, G-Sync displej (pozor na výdrž batérie) a lepšie teploty v záťaži.

 

MSI GS43VR 7RE Phantom Pro
7.5 Hodnotenie redakcie
Plusy

dizajn
spracovanie
FULL HD kamera
rýchle úložiská
jednoduchý servis a upgrade
množstvo portov
Kaby Lake a Pascal
výdrž batérie

Mínusy

prehrievanie

Zhrnutie
Tenký a ľahký herný notebook s výbornou konektivitou, spracovaním a jednoduchou možnosťou vylepšenia a servisu. Škoda, že celý dojem z notebooku kazia vysoké teploty pri záťaži.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Ďakujeme spoločnosti MSI za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud