Recenzia – SilentiumPC Glacier NC400

Recenzia chladiacej podložky pre notebook s veľkým 200 mm ventilátorom.

Medzi tradičné príslušenstvo pre notebooky patria aj chladiace podložky. Majú však reálne nejaký význam a ak áno, o koľko stupňov dokážu znížiť teploty notebooku? Na tieto otázky si odpovieme pri teste SilentiumPC Glacier NC400.

Musím uznať, že napriek skôr cenovo priaznivému zameraniu značky SilentiumPC sú balenia ich produktov veľmi pekné. To sme si ukázali už aj pri zdroji Supremo M2 Gold. Glacier NC400 má dizajnovo veľmi podobné balenie.

V ňom nájdeme samotnú chladiaca podložku a USB kábel. Nič viac však nie je treba, nakoľko ide o jednoúčelový produkt.

Dizajn podložky je hodný svojho mena. Glacier je v preklade ľadovec a podložka je nápadne zošikmená pre lepšiu ergonómiu.

Pevný uhol má svoje výhody aj nevýhody. Podložka je vďaka nemu stabilnejšia a notebook sa nešmýka z podložky ako pri väčšom uhle. Na druhú stranu ak vám pevný uhol nebude vyhovovať, nemôžete ho poľahky zmeniť.

Podložka je vyrobená z plastu a kovovej mriežky. Kvalita spracovania je na prekvapivo vysokej úrovni. Plast je hrubý a masívny, podložka sa neprehýba a celkovo pôsobí veľmi odolne. Za konštrukciu a použité materiály SilentiumPC veľmi chválim. Podložka je kompatibilná s notebookmi s maximálnou uhlopriečkou 17,3 palca.

V zadnej časti nájdeme dva USB porty a regulátor rýchlosti ventilátora. Na napájanie podložky stačí jeden USB kábel, druhý slúži ako náhrada za obsadený USB port na notebooku. Škoda, že nejde o USB 3.0 porty ale staré USB 2.0.

Zmieniť sa musím aj o pribalenom USB kábli, ktorý je hrubý, čo zabráni zlomeniu kábla v budúcnosti. Za to výrobcu taktiež chválim.

O chladenie sa stará 200 mm 5V ventilátor. Jeho rýchlosť je možné meniť pomocou 3 stupňového voliča OFF / HIGH / LOW. Rýchlosti udávané výrobcom sú 600~750 RPM. Odmeral som jeho hlučnosť – priamo pri ventilátore 47 dB pri LOW a 57 dB pri HIGH režime. Vo vzdialenosti 10 cm od ventilátora, čo je približne vzdialenosť od notebooku, keď ho používate, už bola hlučnosť nižšia – 38 dB pri LOW a 48 dB pri HIGH.

 

Teraz na rad prichádza to najdôležitejšie – ako dokáže táto podložka zmeniť teploty? Na testovanie som použil môj ultrabook Dell XPS 13 a teploty v záťaži som meral v programe AIDA64. Takéto sú výsledky

Bez použitia podložky bola priemerná teplota procesora 80,5 °C a otáčky ventilátora 5504 RPM. Zlepšia sa tieto hodnoty použitím Glacier NC400?

Áno! Priemerná teplota procesora klesla o 7,5 °C a otáčky ventilátora o 1125 RPM. Nielen že bol notebook chladnejší, ale dokonca aj tichší. Ide teda o výrazné zlepšenie teplôt aj hluku. Testy bežali hodinu, aby sa docielil čo najpresnejší a najstabilnejší výsledok.

Chladiacu podložku SilentiumPC Glacier NC400 nájdete v slovenských e-shopoch za približne 17 – 18 €. To pokladám tiež za ďalšie veľké plus.

SilentiumPC Glacier NC400
9.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

konštrukcia
cena
výkon
pevný USB kábel

Mínusy

nepolohovateľné

Zhrnutie
Chladiaca podložka Glacier NC400 zaujme nízkou cenou, dobrý spracovaním a výkonom. To, že sa nedá polohovať má svoje výhody aj nevýhody, mne to však nevadilo. Hlučnosť ťažko kritizovať, keďže chladenie je pravým účelom chladiacej podložky.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

SilentiumPC Glacier NC400 si od nás odnáša zlaté ocenenie za kvalitné spracovanie, priaznivú cenu a preukázatelné zlepšenie teplôt.

Ďakujeme spoločnosti SilentiumPC za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud