Recenzia – Razer BlackWidow Chroma v2

Recenzia špičkovej mechanickej klávesnice s prepracovaným podsvietením.

Razer BlackWidow patria medzi najznámejšie mechanické klávesnice na trhu. Dočkali sme sa už niekoľkých modelov a vylepšení. Jedným z najnovších je podsvietenie Chroma, ktorým disponovala aj malá myš Orochi. BlackWidow Chroma v2 prináša množstvo noviniek, poďme sa preto na ne spoločne pozrieť.

Najzásadnejšou novinkou sú dva nové mechanické spínače – žlté a oranžové. Mne prišla BlackWidow Chroma v2 s novými oranžovými spínačmi. Tie som porovnal s Cherry MX Blue na BlackWidow X Ultimate 2013 a bližšie sa im venovať budeme neskôr.

Ďalšou novinkou je zmenený font klávesov a podložka pod zápästie v balení. Zabudnúť nesmiem ani na prepracované Chroma podsvietenie či ďalšie funkcie. Všetko má svoj čas, preto sa najskôr pozrime na balenie a jeho obsah.

V rozmernej krabici nájdeme klávesnicu samotnú, podložku pod zápästie, rozsiahlu dokumentáciu, dvojicu nálepiek a reprezentačný model oranžového spínača.

Pozrime sa teraz na nový prvok, ktorým je podložka pod zápästia. Tá má v zošikmenej časti magnety, ktorými sa prichytí k spodnej časti klávesnice.

Prichytenie je dostatočne pevné a aj keď klávesnicu držíte vo vzduchu, podložka samovoľne neodpadne. Vrch podložky je pokrytý umelou kožou a vnútro vystlané mäkkou výplňou. Zabudnúť nesmieme na logo Razer uprostred podložky, ktoré nahrádza to dole na klávesnici, ktoré sa podložkou prekryje.

 

Podložka je veľmi príjemná na dotyk. Pri písaní a hraní je v ideálnej pozícii na opretie zápästí, čím výrazne spríjemňuje prácu na klávesnici. Pre mňa bola podložka veľkým plusom a rozhodne aj dôvodom, prečo si túto klávesnicu vybrať.

Prejdime k samotnej klávesnici. Ide o plnohodnotnú klávesnicu s jedným radom makro klávesov. Nechýba ani numerická časť či identifikátory zapnutých funkcii.

Oproti predchádzajúcim verziám bol zmenený font klávesov. Pôsobí neutrálne a tým je vhodný nielen na hranie, ale aj na bežnú prácu.

Klávesnica sa mierne zvažuje smerom dopredu, čo je z ergonomického hľadiska vítané. Zahnuté sú aj samotné klávesy a to v tvare U alebo kolísky. Vďaka tomu sa jednoduchšie stláčajú.

Na zadnej strane nájdeme nožičky, ktoré umožňujú zadnú časť ešte viac vyvýšiť.

Zo stredu hornej steny je vedený hrubý pletený kábel, ktorý je zakončený dvomi USB portmi a jedným 3,5 mm konektorom.

Vďaka tomu môžete používať jeden USB port a kombinovaný 3,5 mm port pre slúchadlá a mikrofón na pravom boku klávesnice. Je to ideálne riešenie pre pripojenie káblovej myšky a herného headset. Umiestnenie na pravom boku klávesnice  však považujem za nešťastné, nakoľko trčiace káble prekážajú pohybu myši.

Už avizovanou zmenou sú nové mechanické spínače. Oranžová verzia sa vyznačuje menšou silou aktivácie -45 g, sú tichšie, no stále ponúkajú odozvu pri stlačení a prináležiaci “klik”. Mne sa spínače veľmi páčili, veľmi dobre sa na nich píše a aj hrá. Na hranie FPS hier a to hlavne tých kompetetívnych sú však vhodnejšie lineárne spínače Razer Yellow.

Aj napriek tomu, že oranžové spínače sú označené ako tiché, nenechajte sa zmiasť. Pri stlačení vydávajú zvuk s hlasitosťou až 80 dB, čo rozhodne nie je tiché. Pre porovnanie som odmeral aj hlučnosť spínačov Cherry MX Blue na staršom modeli BlackWidow X Ultimate 2013.

Tie dosiahli až 90 dB. Rozdiel medzi spínačmi je rozhodne počuť, oranžové majú pri stlačení hlbší tón, nie vysoký ako MX Blue.

Vrch klávesov je možné samozrejme odobrať a pozrieť sa tak na samotný spínač, LED diódu či biely podklad, ktorý svetlo výborne odráža.

 

Ak sa náhodou rozhodnete klávesy odmontovať, určite dávajte špeciálny pozor pri SHIFT, SPACE, pravý ENTER a BACKSPACE. Ich plastové klávesy sú uchytené okrem samotného spínača ešte o tenký kovový pohyblivý rám a pri neopatrnom zaobchádzaní by ste mohli poškodiť spínač samotný, prípadne niektorú zo spomenutých častí.

 

Prečo by ste chceli odobrať klávesy? Okrem zvedavosti a možno čistenia klávesnice je ešte jeden prípad a tým sú tzv. o-ring. Sú to malé gumové krúžky, ktoré sa uchytávajú odspodu klávesu a ich účelom je stíšiť zvuk stlačenia klávesy a to obzvlášť pri tom úplnom. Môžem potvrdiť, že to naozaj funguje, rozdiel pri použití o-ringov je až 5 dB.

Razer Chroma je bohatá na rôzne efekty podsvietenia. Nastaviť si môžete každý jeden kláves samostatne, sekcie ako WASD, FN klávesy či numerickú časť a samozrejme aj celú klávesnicu ako celok.

Každá klávesa či sekcia môže pritom používať inú farbu či jeden z 8 efektov. Možnosti prispôsobenia sú takpovediac neohraničené a záleží len na vás, ako si klávesnicu prispôsobíte.

Vďaka známemu SW Razer Synapse si môžete klávesnicu prispôsobiť podľa vašich predstáv. Zmeniť môžete funkcie jednotlivých klávesov, pridať makrá, meniť podsvietenie v Chroma konfigurátore či dokonca vytvoriť drivre pre herné turnaje.

 

Razer BlackWidow Chroma v2 sa predáva za približne 160 € čo nie je málo. Na druhú stranu s podobnou cenovkou sa stretneme u množstva prémiových herných klávesníc a niektoré sú dokonca ešte drahšie.

 

Razer BlackWidow Chroma v2
9.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

kvalitné spracovanie
nové spínače
mäkká podložka
Chroma podsvietenie
USB a audio konektory
nový font
Razer Synapse

Mínusy

umiestnenie USB
a audio konektora

Zhrnutie
Nová BlackWidow prináša množstvo vylepšení. Veľmi sa mi páčilo Chroma podsvietenie a podložka pod zápästia. Chválim aj nové spínače, ktoré sú tichšie no stále majú príjemnú odozvu a zvuk. Vytknúť môžem iba nelogické umiestnenie USB a audio konektora na pravom boku klávesnice
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Razer BlackWidow Chroma v2 si zaslúžene odnáša zlaté ocenenie za množstvo funkcii, kvalitné spracovanie a konkurencieschopnú cenu v oblasti prémiových herných klávesníc.

 

Razer Blackwidow Chroma v2 si môžete zakúpiť na Realshop.sk

https://www.realshop.sk/product/erna-klavesnica-razer-blackwidow-chroma-v2-

Ďakujeme spoločnosti Razer za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud