Důstojné dožití pro FX8320@4.6 GHz

Po 5ti letech jsem se rozhodl, že je řada na upgrade PC. A vzhledem k tomu, že se mi moc zalíbil R7 1700, tak jsem začal zvažovat, co udělám se stále dobře sloužícím FX8320. Nakonec jsem se rozhodl, že poputuje do nové CASE a že poprvé v životě použiji vodní chlazení. Vzhledem k tomu, že se jedná o dosluhující PC, tak jsem nevolil nějaké top modely, ale šel jsem po ceně.

Skříň

V případě PC skříně se mi zalíbila jedna od firmy EVOLVEO a to přesně tento model: Evolveo T3 – http://bit.ly/2nN5W3A za 851,- Kč s DPH. Design má tato case líbivý, k tomu má prosklenou, tmavou bočnici a v základu má hned 3 podsvícené ventilátory.

  • Ventilátory

Říkal jsem si, jaké tak budou kvality. Celkem jsem s podivem koukal, že jsou poměrně tiché, nevibrují a mají opravdu kultivovaný chod.

  • Provedení skříně

Jak se dalo očekávat, vzhledem k ceně jsou plechy poměrně tenké. Obzvláště v přední části pod plastem. Ovšem stačilo si dokoupit 2x 120mm ventilátory a tuhost byla v pořádku. Case je v provedení, kdy je část se zdrojem a 3,5“ HDD oddělena od zbytku. Jsou zde však prostupy pro kabeláž, takže není problém dotáhnout vše potřebné k základní desce.

Vodní chlazení

zde jsem sáhl po Cooler Master Seidon 240V – http://bit.ly/2mYl0HW za 1649,- Kč s DPH. Zvolil jsem tento model a ne 120, protože jsem si říkal, že větší radiátor bude pro odvod tepla lepší.

  • Ventilátory

Tak zde bylo jasně vidět, že se sakra šetřilo. Byly mnohem, mnohem horší jak ty základní EVOLVEO, co jsou součástí mnou zvolené CASE. Byly nejen hlučné, ale i neskutečně vibrovaly. Zde doporučuji výměnu a mně se velmi osvědčily tyto ventilátory Arctic Fan F12 Silent – http://bit.ly/2o9nm6R za 129,- Kč s DPH. Za tu cenu jsou perfektní a tiché.

  • Provedení

Tak zde toho moc nenapíšu, protože s vodními chladiči nemám zkušenosti. Ale uchycení k desce a k CPU bylo velmi snadné a i manipulace s hadičkami a uchycení radiátoru jsou velmi jednoduché. Jednu věc bych však ještě vytkl a to je povrchová úprava měděné části dotýkající se CPU. Podobnou úpravu najdete na pilníku na nehty… na hladký jemný povrch můžete zapomenout… Hold nízká cena.

Přestavba

Do zahájení přestavby byl tento počítač ve stařičkém, avšak osvědčeném BIG TOWERu Spire SP-9007B SwordFin – http://bit.ly/2nVS4ku . A jako chladič jsem tam měl původní Cooler Master V8 – http://bit.ly/2nNdYJS – tento chladič měl výhodu a slabinu zároveň. Měl hodně heatpipes a hodně žebrování, což by se dalo považovat za výhodu… nevýhodou však bylo, že nějakého „moudrého“ nenapadlo nic lepšího, než tam dát jen 1x 120mm ventilátor, který to – pochopitelně – neměl šanci profouknout. Tento nedostatek jsem vyřešil přidáním 2x 80mm ventilátorů po stranách, kdy jsem proud vzduchu směroval jedním směrem – a to ven ze skříně.

Montáž do nového byla plánována tak, že radiátor vodního chlazení bude nahoře a bude rovnou vyfukován z case ven. Jo, představa to byla krásná do doby, než jsem tam vložil základní desku a zjistil jsem, že pokud tam vložím ten radiátor, tak už tam nedám ventilátory, neb komponenty na desce byly moc blízko… Poté mě napadlo dát ventilátory seshora s tím, že budou odsávat teplo a do case vyvrtám díru, kterou protáhnu kabeláž. Naštěstí jsem od té blbosti upustil a nakonec jsem se rozhodl dát radiátor zepředu a vhánět tak teplo dovnitř. Což nevadilo, neb jsem použil dohromady 4 ventilátory, které vytvořily dostatečný proud vzduchu a veškeré teplo ihned odsávaly a vyfukovaly ven 3 osvětlené ventilátory (nevím, zda je to chyba CASE anebo provedení desky, že se to nevlezlo nahoru…). Nicméně takto se tam již vše vešlo a měl jsem už jen obavy, zda se mi tam vměstná kabeláž od zdroje. Mám zdroj Seasonic SS-750HT-F3 – http://bit.ly/2nWbg1u, který má opravdu hodně masivní kabeláž. Naštěstí se vše bez potíží vešlo a povedlo se i vše pěkně vyvázat. S výsledkem jsem byl spokojen a líbil se mi 😀

Zveřejnil(a) Ge Ko Ma dne 23. březen 2017

Zkušenosti s výkonem a chlazením

Byť jsem si říkal, po tom co jsem čet, jak je tento vodní chladič hrozný, že by mě zajímalo, zda to bude fungovat a jak, tak jsem nezaznamenal problém. Chladící výkon je +- stejný, jak ta původní V8. Ani pod PRIME95/64BIT jsem se s teplotami nedostal k a nad 60°C. Je fakt, že jsem použil poměrně kvalitní teplovodivou pastu Arctic Cooling MX-4 – http://bit.ly/2nbMHOo. A jinak vše fungovalo tak, jak jsem si myslel. Teplo se nestačí v case ani – jak se říká – ohřát a ihned ho tahají ven ty osvětlené ventilátory. Pravda, použil jsem pro někoho levné „SHIT“ komponenty, ale ve výsledku vše funguje jak má a dokonce to vypadá hezky. (Ano i já nyní použil světýlka, byť jim moc nefandím 😀 ale vypadá to hezky)

3 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud