Recenzia – Razer Orochi

Recenzia malej hernej myšky s 8200 DPI senzorom a posvietením.

Po teste lacnej hernej myšky sa mi do rúk dostala ďalšia myš zo širokého portfólia Razer. Tentokrát ide o malú bezdrôtovú myš Orochi.

Balenie je v porovnaní s Abyssus v2 bohatšie. Okrem bežného príslušenstva akým je návod a ďakovní list od CEO Razeru tu nájdeme microUSB kábel a dve AA batérie.

Prekvapením pre mňa bolo malé púzdro, ktoré ochráni myš pri cestovaní. Taktiež je možné do malého vrecka vložiť USB kábel.

Čím Orochi zaujme? Vzhľadom, pripojením a senzorom. Začnime preto dizajnom a rozmermi.

Razer Orochi je malá myš s rozmermi 99 x 67 x 35 mm a hmotnosťou 112 gramov. Podobné rozmery mala aj myš Logitech Mx Anywhere 2.

Myš je tvarovaná tak, aby sa dala držať všetkými spôsobmi – palm, claw aj fingertip gripom. To napríklad pre mňa pri Mx Anywhere 2 nebolo možné nakoľko pri úchope dlaňou mi prsty prečnievali cez okraj myši. Pri Orochi to problém nie je vďaka vyvýšenému chrbtu myši. Boky pod tlačidlami majú rovnakú pogumovanú textúru s akou sme sa stretli pri Abyssus v2. Tvar Orochi je podobne ako pri Abyssus v2 univerzálny a teda vhodný pre pravákov aj ľavákov.

Na tele nájdeme tlačidlá po stranách, ktoré je možné samozrejme prispôsobiť. Pravá dvojica štandartne slúži na krok späť a dopredu, ľavá na zvýšenie a zníženie DPI. Nastaviť sa dajú samozrejme aj pravé a ľavé tlačidlo myši či tlačidlo kolieska.

Keď už je reč o koliesku, musím sa zmieniť o dvoch faktoch. Otáča sa nezvyklo pomaly a ťažkopádne. Odpor pri otáčaní je vyšší ako pri všetkých ostatných myšiach, ktoré aktuálne mám k dispozícii. Nepokladám to za nejaké negatívum, skôr za zaujímavosť, na ktorú treba upozorniť. Bohužiaľ nie je možné odpor zmeniť ako bolo tomu pri Logitech Mx myšiach.

Koliesko je zároveň aj prvkom, na ktorom môžeme vidieť podsvietenie Razer Chroma. Oproti Abyssus v2, ktorého podsvietenie malo iba tri farby, je Chroma výrazne bohatšia na funkcie aj farby samotné. Nastaviť je možné jeden zo štyroch efektov – dýchanie, statická farba, farebné spectrum a reakcia na stlačenie. Pri výbere farby si môžete zvoliť zo 40 prednastavených farieb ako aj celého RGB spektra farieb – 16,8 milióna farieb. Taktiež si môžete zvolené podsvietenie zosynchronizovať s iným Razer Chroma výrobkom, napríklad klávesnicou či slúchadlami.

Na spodnej strane nájdeme prepínač On/Off, tri gumové podložky a senzor. Pod kolieskom sa tiež ukrýva microUSB port pre káblové pripojenie. Použiť je však možné iba dodávaný microUSB kábel a nie akýkoľvek ako v prípade Logitech myšiek.

Vrch myši je možné odobrať a dostať sa tak do útrob. Tu je potrebné vložiť dve AA batérie, ak chcete, aby myš fungovala v bezdrôtovom režime. Chrbát myši je vyrobený z iného, tmavšieho plastu než pri Abyssus v2.

Taktiež sa na ňom rýchlo zachytávajú mastné odtlačky. Odnímanie krytu je rýchle a jednoduché. Na mieste ho drží trojica magnetov, nemusíte sa preto báť, že by samovoľne odpadol.

Ako sme si už povedali, Orochi môže fungovať v káblovom aj bezdrôtovom režime. Keď pripojíte microUSB kábel k myši, nie sú potrebné batérie na to, aby fungovala. V bezdrôtovom režime sú však samozrejmosťou. Kábel má textilný povrch, čo je pokrok oproti gumovému káblu na Abyssus v2. V káblovom režime je doba odozvy len 1 ms, čo bude pri hraní hier, obzvlášť tých kompetetívnych, žiadaná vlastnosť.

Pri bezdrôtovom pripojení cez Bluetooth je odozva 8 ms. Ja som s myškou hral v tomto režime zopár hier a s odozvou som problém nemal. Potýkal som sa ale s problémami s pripojením. Myš sa po pár sekundách nečinnosti odpájala a pri opätovnom použití bolo potrebné znova čakať na pripojenie. To bolo neuveriteľné otravné a robilo myš takmer nepoužiteľnou. Problém som vyriešil vypnutím úsporného režimu Bluetooth karty vo Windowse.

Tým sa problém s odpájaním vyriešil a myš už funguje podľa predstáv. Na druhú stranu týmto výrazne trpí batéria. Myš používam týždeň a už ostáva iba 50 % kapacity batérií. Je pravda, že myš používam 10-12 hodín denne, niekedy aj viac, no ani zďaleka sa teda nedá rátať so 7 mesačnou výdržou. Obzvlášť po vypnutí úsporného režimu. Našťastie Razer pri výdrži úplne neklame, druhý uvádzaný údaj – 60 hodín hrania je naozaj reálny. Opäť tak ide o približne týždeň môjho náročného používania. Rovnakú výdrž som mal aj pri Logitech Mx Master, čo je výrazne väčšia myš.

Zabudnúť nesmieme ani na 8200 DPI laserový senzor, ktorý je jednou z najväčších predností myšky. Vysoké rozlíšenie umožní presné sledovanie aj tých najjemnejších pohybov ruky. Mne sa osvedčilo používanie pri 4000 – 6400 DPI, kedy bol prechod z jedného konca 4K monitora na druhý jednoduchý, no ešte stále bola prítomná aj presnosť pri malých objektoch.

Aplikácia na prispôsobenie myšky je už tradičná Razer Synapse. Prispôsobiť si môžete funkcie jednotlivých tlačidiel, podsvietenie Chroma, úrovne DPI či aktivitu myšky.

Razer Synapse je veľmi vydarený SW, ktorý poskytuje všetky dôležité nastavenia Razer produktov. Taktiež sa dobre prispôsobuje 4K rozlíšeniu, nie ako Logitech Options. Synapse preto hodnotím veľmi pozitívne a výrobcu za tento SW rozhodne chválim.

Cena Razer Orochi sa pohybuje okolo 80 € čo je o 10 až 20 € viac ako stojí Logitech Mx Anywhere 2. Na druhú stranu Orochi ponúkne lepšiu ergonómiu, o triedu lepší senzor, viac tlačidiel a podsvietenie Chroma. Pri káblovom režime ide o špičkovú hernú myš. Mx Anywhere 2 bude mať zrejme lepšiu výdrž, no ja by som si pri výbere malej myšky radšej priplatil a zobral Orochi. Hlavne pre lepšiu výbavu a ergonómiu.

Razer Orochi
8.8 Hodnotenie redakcie
Plusy

rozmery
Razer Chroma
dostatok tlačidiel
dobrá ergonómia
dve pripojenia
výborný senzor

Mínusy

problémy s Bluetooth

Zhrnutie
Malá myš vhodná ako príslušenstvo k notebooku či na cestovanie. Poteší púzdrom v balení, dvomi režimami pripojenia či senzorom s vysokým rozlíšením. Ergonómia je prekvapivo dobrá a Orochi môžu používať praváci aj ľaváci. Podsvietenie Chroma je možné prispôsobiť na xy spôsobov a zosynchronizovať s inými Razer produktami. Jediným negatívom je slabšia výdrž pri Bluetooth režime a občasné problémy s pripojením. Tie sa dajú našťastie vyriešiť.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

Orochi som vzhľadom na problémy s Bluetooth udelil strieborné, nie zlaté ocenenie.

 

Razer Orochi si môžete zakúpiť na Realshop.sk

https://www.realshop.sk/product/herna-mys-razer-orochi-8200-eu

Ďakujeme spoločnosti Razer za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár