Recenzia – Asus Zenbook 3 UX390UA

Recenzia tenkého a ľahkého ultrabooku s procesorom Intel Kaby Lake.

Po hernom notebooku Asus GL502VM sa pozrieme na ďalší notebook tejto spoločnosti. Tentokrát ale pôjde o úplne iný druh notebooku. Zenbook 3 je tenký a veľmi ľahký ultrabook, ktorý svojimi rozmermi a hmotnosťou určite zaujme.

Balenie Zenbooku príjemne prekvapí. Okrem štandardnej výbavy v podobe dokumentácie a nabíjačky v balení nájdeme obal a čistiacu handričku.

Obal je pekne spracovaný, vnútro tvorí mäkká látka, aby sa notebook nepoškriabal. Veko obalu má malý magnet, ktorý zabráni samovoľnému otváraniu obalu. Prítomnosť obalu a handričky v balení je príjemným spestrením a ich využiteľnosť ťažko spochybniť. Asus preto za obsah balenia chválim a rád by som takéto príslušenstvo vídal aj pri ostatných výrobkoch.

Dizajn Zenbooku 3 patrí medzi jeho hlavné prednosti. Hrúbka 12 mm patrí medzi najmenšie na trhu a hmotnosť 902 gramov je naozaj jedinečná. Rozmery a hmotnosť veľmi uľahčujú používanie a manipuláciu s notebookom.

Malá hrúbka sa však veľmi negatívne odrazila na portovej výbave. Zenbook 3 disponuje iba jedným USB-C konektorom a 3,5 mm konektorom pre slúchadlá. USB-C slúži ako na nabíjanie, tak na prenos obrazu aj dát. Rovnako je riešený aj najmenší Macbook a ide naozaj o nešťastné riešenie. Keď nabíjate nič viac k notebooku nepripojíte. Rovnako k notebooku nepripojíte väčšinu príslušenstva, ktoré doma máte. Aby ste toto príslušenstvo mohli používať aj naďalej, budete potrebovať množstvo adaptérov a redukcii. Dobré skúsenosti mám s redukciami spoločnosti Club 3D.

Spracovanie konštrukcie je excelentné. Z kovového tela srší elegancia a prémiový dojem. Zenbook 3 je jeden z najlepšie spracovaných notebookov, s akými som sa stretol.

Drobnou nevýhodu farebného prevedenia je množstvo odtlačkov, ktoré sa na tele notebooku zachytávajú rýchlo a ľahko. Modrá farba je netradičná, no mne sa veľmi páčila. Zenbook 3 sa dokáže od konkurencie odlíšiť aj týmto spôsobom. Zabudnúť nesmiem ani na možnosť otvoriť notebook jednou rukou.

 

Ďalšou silnou stránkou sú 4 reproduktory Harman / Kardon. Znejú naozaj výborne, obzvlášť, keď berieme do úvahy, aký tenký Zenbook 3 je. Reproduktory umiestnené nad klávesami smerujú priamo na používateľa, čo je najlepšie riešenie, aké môže byť. Hlasitosť bola viac než dobrá, v normálnej vzdialenosti som nameral 88 dB a priamo pri reproduktore 97,4 dB.

 

Touchpad fungoval veľmi dobre, je príjemný na dotyk, nevŕzga a podporuje rôzne gestá. Do touchpadu je integrovaná aj čítačka odtlačkov prstov.

 

Čítačka spolupracuje s funkciu Windows Hello a môžete ňou odomknúť notebook. Ja som si ju nastavil na rozpoznanie ukazováka a na spomenutú funkciu je dobrá. Presnosť čítania nebola najvyššia, čítačky v smartfónoch fungujú lepšie.

Veľmi netradičná je klávesnica, ktorá má zlaté popisky klávesov. Pôsobí to extravagantne, no ladí to so zlatou líniou okolo veka displeja. Mne sa klávesnica veľmi páčila, má nízky zdvih, je tichá a klávesi sú dostatočne veľké.

Nad displejom nájdeme prednú kameru s dvojicou mikrofónov. Sklamaním je rozlíšenie VGA. Pri takto drahom a modernom ultrabooku by som očakával aspoň HD rozlíšenie.

Na spodnej strane okrem dvojice reproduktorov nájdeme aj T5 skrutky, ktoré držia spodný panel.

Po ich odmontovaní sa dostávame ku komponentom notebooku. Pri manipulácii so spodným panelom odporúčam byť veľmi opatrný, mne sa podarilo na ňom porezať, taký je tenký.

Usporiadanie komponentov je príkladné, oceňujem teplovodivé podložky na komponentoch, napríklad SSD disku.

Zenbook 3 poháňajú procesory Intel siedmej generácie Kaby Lake. Testovaný kus mal i5 7200u, 8 GB DDR4 RAM a 256 GB SSD. Táto konfigurácia stojí 1400€, v ponuke sú aj drahšie modely s lepšou výbavou. Najdrahšia verzia s i7 7500u, 16 GB RAM a 512 GB SSD stojí okolo 1800 €.

Táto výbava je úplne postačujúca pre každodenné používanie akým je prezeranie internetu či práca v kancelárskych balíkoch. Zahrať si budete môcť aj menej náročnej hry alebo staršie tituly, napríklad League of Legends, Dota 2 či CS GO. Integrovaná grafika Intel HD 620 nie je dostatočne výkonná, aby na notebooku bolo možné hrať hry, ktoré bežne testujeme. Ultrabooky na takéto hry ešte naozaj nestačia. Pozrieme sa preto na výsledky benchmarkov.

Väčšinu času je Zenbook 3 úplne tichý, pri záťaži však zapne ventilátor. Teploty boli v poriadku, notebook sa neprehrieval. 

Herný výkon notebooku možno neoslní, výpočtový výkon je však maximálne postačujúci na bežnú prácu. Nespornou výhodou je aj lepšia výdrž batérie.

Tá má kapacitu 40Wh a v YouTube teste Zenbook 3 s prehľadom poráža herné modely Asusu. Battery report mi ukazoval zvyčajne 6,5 hodiny používania počas dňa a napriek tomu sa mi nikdy nestalo, že by sa mi notebook vybil.

Zenbook 3 má však v rukáve ešte jednu vychytávku. Tou je rýchle nabíjanie. Asus udáva, že notebook sa za 49 minút nabije na 60%. Ja som toto samozrejme otestoval. Na moje prekvapenie som zistil, že Zenbook 3 sa za spomenutú dobu nabil na 69%, čo prekonáva údaj od výrobcu. Test som niekoľkokrát zopakoval a výsledok bol vždy rovnaký. Nabitie na 100% už také rýchle nie je, trvá dve a pol hodiny.

Po prvom spustení budete mať k dispozícii niečo málo cez 200 GB miesta.

 

Asus Zenbook 3 UX390UA
6.8 Hodnotenie redakcie
Plusy

hmotnosť
dizajn
spracovanie
neprehrieva sa
čítačka odtlačkov
výdrž

Mínusy

málo portov
lesklý displej
nemá Thunderbolt 3

Zhrnutie
Zenbook 3 je malý šikovný notebook, ktorý bude dobrým pomocníkom do školy či práce. Poteší jedinečným dizajnom a nízkou hmotnosťou. Zvyknúť si budete musieť na USB-C redukcie a lesklý displej.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

Asus Zenbook 3 nájdete u nášho partnera Realshop.sk

Ďakujeme spoločnosti Realshop.sk za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud