Recenzia – Turris Omnia

Recenzia špičkového routra s možnosťou jednoduchej výmeny Wi-Fi kariet a množstvom funkcii.

Združenie CZ.NIC okrem registrovania českých domén pracuje aj na množstve projektov. Jedným z nich je aj Turris. Najnovší model routra Turris Omnia začal svoju cestu ako crowfunding-ový projekt na Indiegogo. Tam vyzbieral 1,2 milióna dolárov čím splnil a aj prekonal pôvodné ciele. Celkovo bola vďaka tejto kampani vyrobených 4134 kusov Turris Omnia pre ľudí čo podporili projekt a router sa dostal aj do voľného predaja na Alza.cz/.sk, CZC.cz či Amazon.de a u ďalších distribútorov. Mne sa dostal do rúk len nedávno a môžem povedať, že ide o naozaj netradičný kúsok HW.

V balení môjho testovacieho kusu bola len nabíjačka a tri antény.

 

Dizajn Turris Omnia je konzervatívny. Veľa špičkových routrov sa uchyľuje k rôznym dizajnovým kreáciám, ktoré pripomínajú vesmírne lode, chápadlá a bohviečo ešte iné. Už sme si jeden taký router otestovali, bol ním D-Link Exo AC1750. Turris Omnia sa v tomto prípade uberá iným smerom.

Jednoduchá, no elegantná kovová konštrukcia v čiernom prevedení nebude tŕňom v oku ani v obývačke. Prekvapivé sú malé rozmery, ktoré umožnia jednoduchšie skladovanie. Na výber sú ďalšie dve farby – modrá a strieborná. Na prednej stene nájdeme USB 3.0 konektor, 11 LED indikátorov a tlačidlo na ovládanie ich jasu.

Boky pozostávajú z vetrania a trojice krížových skrutiek. Vzadu sú namontované tri antény a dve záslepky ukrývajú miesto pre dve ďalšie. Nachádza sa tu 5 LAN portov a jeden WAN, ďalšie USB 3.0, SFP konektor a port pre napájanie.

Dizajn Turris Omnia je jednoduchý no účelný. Ak si nepotrpíte na módne výstrelky mnohých značiek pri high-end smerovačoch, Turris Omnia môže byť tou správnou cestou.

Dosť bolo však rečí o dizajne, Turris Omnia je zaujímavejší vo vnútri ako navonok. Začnime teda HW výbavou.

Pozrime sa na rozloženie jednotlivých komponentov na doske

Do vnútra routra sa dá dostať veľmi jednoducho. Stačí odskrutkovať skrutky na bokoch a zdvihnúť kovový kryt. Štandardne je Turris dodávaný s dvomi miniPCIe Wi-Fi kartami. Tretí slot je tak voľný.

Tri antény, ktoré sú v balení sa pripájajú k spomenutým dvom Wi-Fi kartám. Tu sa na chvíľku zastavíme. Mnou testovaný kus mal ľavú anténu uvolnenú a pohyblivú. Po otvorení routra som zistil, že anténne káble vedúci z tejto antény boli odpojené od Wi-Fi kariet, tým pádom z tejto antény by router nevysielal/neprijímal signál. Testovaný kus už má niečo za sebou, preto by táto vada bola ospravedlniteľná. Mne sa však uchytenie antén nezdalo na prvý pohľad ako inžiniersky správne, pozrel som sa preto na komentáre reálnych používateľov tohto routra. Na Amazon.de som našiel ďalšie negatívne reakcie, ktoré zmieňovali taký istý problém s uvoľnenými a pohyblivými anténami s akým som sa stretol aj ja. Nechávam preto na vašom zvážení, čo si o tomto probléme myslíte.

Podľa najnovších informácií sa však problémy s voľnými anténami týkali iba prvých kusov, a súčasne vyrábané a dodávané modely už majú tento problém vyriešený. Testovací kus bol práve z prvej várky, preto bol spomenutý problém prítomný.

Povedzme si niečo viac od Wi-Fi kartách. Menší kúsok v pravom slote je model WLE200N2. Ten má na starosti pomalšie, staršie siete 802.11 b/g/n. Ako už dve napojené antény napovedia, podporuje tiež 2×2 MIMO. Maximálna teoretická prenosová rýchlosť je 300 Mbps.

Druhá, väčšia karta umiestnená v strede je model WLE900VX 7AA. Ten zvláda aj rýchlejšie 5 GHz site 802.11 ac. Vďaka pripojeniu troch antén a technológii 3×3 MIMO zvládne prenosové rýchlosti až 1300 Mbps.

Keď teda použijeme trik veľkých výrobcov a zrátame rýchlosti oboch kariet dostaneme teoretické označenie AC1600. To nie je zrovna veľa, keď routre nad 200 € sa oháňajú označeniami ako AC2600 či AC5400. Ponúknu teda v základe vyššie prenosové rýchlosti ako Turris Omnia. Na druhú stranu Turris môžete ľahko upgradeovať a zvýšiť tak jeho maximálnu prenosovú rýchlosť. Bude to však stáť ďalšie financie.

Povedzme si ešte niečo viac o portoch. Konektor miniPCIe nachádzajúci sa úplne vpravo podporuje aj štandard mSATA. Vďaka tomu môžete prídavným SSD rozšíriť vnútornú 8 GB pamäť. Výrobca sa pre nás dokonca pripravil inštruktážne video ako mSATA SSD zapojiť:

Tu však treba upozorniť, že týmto prídete o možnosť zapojiť LTE kartu so SIM kartou do ľavého slotu. Zrazu je tých miniPCIe portov nejako málo nemyslíte?

Turris Omnia sa dá využiť aj ako NAS či už vďaka mSATA SSD alebo dvom USB 3.0 portom. Zaujímavá je aj možnosť pripojenia DVB-T tuneru pre streamovanie televízneho vysielania po sieti počítačom či smartfónom.

 

Turris Omnia je však zaujímavý aj svojim SW, ktorý vychádza z obľúbeného OpenWRT.

Prvé spustenie a konfigurácia sú jednoduché, pripravil som pre vás podrobný prehľad krokmi spustenia. Jediné, na či si treba dať pozor je kanál 5 GHz Wi-Fi siete. Ten má byť nastavený na niektorý z dostupných kanálov, nie vypnutý, ináč vám nebudú fungovať 802.11 ac rýchlosti.

Po tom ako dokončíte úvodnú konfiguráciu, môžete už pristupovať do základného prostredia aj vyššieho prostredia LuCI. Najskôr sa pozrieme na zjednodušené prostredie.

Tu už môžeme vidieť niektoré z možnosti Turris Omnia. Nastavení je neúrekom a bežnému používateľovi bude aj toto jednoduché prostredie úplne stačiť. Nastaviť sa tu dá všetko to, čo pri konfigurácii routra a opraviť tak napríklad nechtiac vypnutý ac kanál na 5 GHz Wi-Fi.

Turris Omnia však stavia na pokročilých nastaveniach a možnostiach. Kupovať si ho budú najmä ľudia, ktorých nezaujíma pozlátko zjednodušeného prostredia, práve naopak. Pre tých je tu prostredie LuCI.

Prostredie LuCI obsahuje neuveriteľné množstvo nastavení a možností. Tie čo uvádzam sú len zlomok z toho, čo Turris ponúka. Na preštudovanie a ovládanie všetkých týchto funkcií budete potrebovať veľa hodín. Naozaj tu ide o pokročilé funkcie, v ktorých sa laik stratí. Prostredie LuCI je preto vhodné pre ľudí čo tomu rozumejú. A práve takí ľudia si Turris aj zadovážia.

Jednou zo zaujímavostí je napríklad zmena farby LED diod na prednej strane. Tie okrem zopár prednastavených farieb môžete zmeniť na hocijakú zo 16 miliónov dostupných v hexadecimálnom RGB kóde. Odskúšal som to a naozaj sa LEDky sfarbia na požadovanú hodnotu.

Bezpečnosť je však to, čím Turris Omnia zaujme. Vďaka neustálym aktualizáciam a okamžitým updateom je router používateľa zabezpečený voči útokom. Ak sa obajví nejaká hrozba na sieti u jedného Turrisu, všetky ostatné Turrisy sú o tom informované a hrozbe tak vedia zabrániť. O neustálu ochranu sa starajú tiež laboratória CZ.NIC, ktoré neustálu analýzujú hrozby a distribuujú akutalizácii softvéru. S kúpou Turris Omnia tak okrem samotného hardvéru dostávate aj výbornú softvérovú podporu, ktorá je oblasti bezpečnosti prvotriedna.

 

Počas testovania routra som sa nestretol s výpadkami signálu či inými problémami. Prenosové rýchlosti Wi-Fi bez problémov dosiahli limit môjho internetového pripojenia. Problém nebol ani pri prenosoch na externý disk cez USB port.

 

Turris Omnia
8.1 Hodnotenie redakcie
Plusy

konzervatívny dizajn
množstvo funkcií
sloty pre rozšírenie
SW výbava

Mínusy

vyššia cena
menší výkon Wi-Fi
upevnenie antén

Zhrnutie
Turris Omnia je router pre fajnšmekrov. Dôvodom je hlavne cena a prostredie LuCI, v ktorom sa našinci nájdu. Pozitívne hodnotím množstvo funkcii, ktoré router ponúka. Vymeniteľné Wi-Fi karty a miniPCIe sloty pre ďalšie príslušenstvo sú naozaj nevídané. Škoda vyššej ceny - cca 300 € a zlého uchytenia antén, to delilo Turris Omnia od zlatého ocenenia.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

 

 

Ďakujeme spoločnosti NIC.CZ za poskytnutie produktu na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud