Recenzia – Asus Strix GL502VM

Recenzia mainstreamového herného notebooku s Core i7 6700 HQ, 8 GB RAM, 128 GB SSD a GTX 1060 6 GB.

Herný rad Strix od Asus sa od ROG líši cenou a zameraním na väčšie publikum hráčov. GL502 je 15-palcový notebook, ktorý ponúka zaujímavú výbavu za rozumnú cenu. GL502VM je nový model, ktorý nadväzuje na predchodcov, napríklad GL502VT, ktorý som testoval minulý rok. Novinkou je grafická karta zo série Pascal, konkrétne GTX 1060 6 GB. Ako si nový model poradí s podobne vybaveným malým počítačom MSI Trident 3 či starším, ale výrazne drahším bratom ROG G752VY s GTX 980M?

Navonok sa toho veľa nezmenilo, lepšie povedané nič sa oproti GL502VT nezmenilo. Rovnaká krabica, rovnaké balenie, rovnaké telo. Je to dobré? Je to zlé? To nechám už na vaše zváženie. Mne absencia zmien neprekážala a úprimne som ju ani nečakal. Ide totiž o medzigeneračné vylepšenie modelov, ktoré si zakladá na nových grafických kartách Nvidia Pascal.  Dočkali sme sa aj ďalších zmien?

V balení tak opäť nájdeme dokumentáciu, suchý zips na zviazanie káblov, nabíjačku a samotný notebook.

Telo tvoria plastové časti pripomínajúce brúsený hliník. Na pohľad je to veľmi pekné riešenie. Tento povrch je žiaľ magnetom na odtlačky a najmä veko displeja po krátkom používaní odtlačkami priam srší. Ich odstránenie je problematické, odporúčam použiť alkohol alebo lieh.

Konštrukcia je pevná, nikde nič nevŕzga a všetko dobre lícuje. Vzhľadom na cenu a zameranie tohto notebooku hodnotím spracovanie pozitívne.

 

Portová výbava je naozaj slušná. Na pravej strane sa nachádza 3,5 mm konektor pre slúchadlá, dvojica USB 3.0 (3.1 Gen 1) konektorov, čítačka pamäťových kariet a Kensington lock. Ľavá strana je vybavená USB-C konektorom s podporou Thunderbolt 3 a USB 3.+ Gen 2, klasickým USB A 3.0, HDMI 2.0, MiniDisplayPort 1.2, Ethernet RJ-45 a konektor pre nabíjačku.

GL502 majú výborne umiestnené reproduktory, ktoré smerujú priamo na používateľa. Ich hlasitosť je dobrá, nameral som 84,4 dB v bežnej vzdialenosti hlavy od reproduktora a 104,8 dB pri bezprostrednej blízkosti. Dobre poslúžia pri prezeraní multimediálneho obsahu ale aj hraní, kedy dokážu prehlušiť chladenie notebooku.

Okrem Ethernetového portu je v notebooku prítomná samozrejme aj Wi-Fi, ktorú zabezpečuje bezdrôtová karta Intel Dual Band Wireless AC 8260. Spoľahnúť sa tak môžete na špičkovú a rýchlu Wi-Fi sieť aj v 5 GHz pásme.

Klávesnica má nízky zdvih, červené podsvietenie a veľké navigačné šípky, ktoré pri notebookoch nebývajú zvykom. Klávesnici nemám čo vytknúť, píše aj hrá sa na nej dobre. Prispieva tomu aj chladenie, o ktorom si povieme neskôr.

Touchpad má príjemný povrch a presne reaguje na pohyb prsta. Počas používania som sa nestretol s akýmikoľvek problémami. Na hranie je myš samozrejme nevyhnutnosť.

Nad displejom nájdeme kameru s HD rozlíšením a dvojicu mikrofónov. Dobre poslúži napríklad na Skype hovory.

Displej zostal navonok bez zmeny – Full HD rozlíšenie s výbornou anti-reflexnou úpravou. Asus si pre nové modely GL502 s grafickým kartami Nvidia Pascal pripravil jedno prekvapenie. GL502VM aj GL502VS majú displeje s G-Sync. G-Sync slúži na eliminovanie trhania obrazu pri hrách, čo určite poteší všetkých hráčov.

Spodná strana, ktorá tiež trpí na odtlačky, ukrýva 10 klasických krížových skrutiek. Po ich odmontovaní je možné spodný kryt ľahko odobrať a tak sa dostaneme ku komponentom notebooku.

Nachádzajú sa tu tri ľahko dostupné pamäťové média a to HDD disk, M.2 SSD disk a jeden slot pre DDR4 SODIMM operačnú pamäť RAM. Všetky tieto komponenty sú ľahko dostupné a v budúcnosti si tak budete môcť notebook ľahko vylepšiť.

 

Herný notebook by nebol herný bez poriadnej dávky výkonu. GL502VM sa môže pochváliť procesorom Intel Core i7 6700HQ, 8 GB RAM, 128 GB SSD a 1 TB HDD. Podobnú výbavy mal aj starší GL502VT, čo je teda okrem SSD nové? Malou nápovedou môže byť nálepka VR Ready. Do novej GL502VM Asus osadil novú grafickú kartu Nvidia GTX 1060 6 GB, ktorá ponúkne výrazný nárast výkonu v hrách oproti predchodcovi, no aj výrazne drahším starším modelom, napríklad GL752VY.

Aby notebook tento výkon uchladil v útrobách nájdeme dvojicu ventilátorov a heatpipy smerujúce do zadnej časti. Rebrovanie ne heatsinkoch je štýlovo zafarbené naoranžovo, čo pekne dotvára celkový vzhľad zariadenia.

Teploty počas hrania a benchmarkov sa držali pod 90 °C. Na následujúcich obrázkoch si to môžte overiť. Tieto teploty boli namerané po 4 hodinách hrania Rise of the Tomb Rider. Čo sa týka hlasitosti chladenia, v okolí notebooku som nameral hodnoty 50 – 65 dB v závislosti od polohy a vzdialenosti. Chladenie je rozhodne počuť, no nejde o nič neobvyklé.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov a čo priniesla nová grafická karta.

 


Benchmarky nám ukázali dve podstatné veci. Procesor ostal taký istý ako v GL502VT, žiaden nárast výkonu nemožno očakávať. Na druhú stranu grafická karta GTX 1060 výrazne zlepšila skóre v niektorých testoch a zabudnúť nesmieme ani na osadené SSD, ktoré je síce SATA, no aj tak celkovo zrýchlilo systém.

Všetci hráči už určite očakávajú výsledky v hrách, preto vám ich naservírujeme bez ďalších okolkov:

 

 

 


 

Hry nám ukázali, že nová GL502VM je takmer dvakrát výkonnejšia než starý model GL502VT a poráža aj monštruózny GL752VY za 3500 €. GL502VM v testovanej konfigurácii stojí približne 1500 €. Ide teda o výrazný krok vpred v oblasti mainstreamového hrania a dostupnosti pre bežného hráča. Na MSI Trident 3 notebook nestíhal kvôli rozdielu v procesore a vyšším teplotám pri hraní.

Batéria je jediná pri ktorej došlo v novom modeli k zhoršeniu. Displej s technológiou G-Sync znamená absenciu Nvidia Optimus, ktorý prepína integrovanú a dedikovanú grafickú kartu podľa potreby. Predchodca GL502VT nemal G-Sync a v YouTube teste výdrže vďaka Nvidia Optimus dosiahol výborný výsledok. Nový model GL502VM naň stráca 1,5 hodiny, čo je výrazné zhoršenie. Oba modely majú rovnakú 64 Wh batériu, ide teda o presné porovnanie.

Nezmenila sa dĺžka nabíjania, ktorá zostala na hodnote 2 hodiny a 35 minút. Dôvodom je rovnaká kapacita batérie a použitie rovnakej nabíjačky.

 

 

Na záver sa ešte pozrieme na SW výbavu, dostupné miesto po štarte a predinštalované programy.

Súčasťou herných notebookov Asus je aplikácia Gaming Centre, kde si môžete vytvoriť a nastaviť 4 profily. Vďaka nim si môžete prispôsobiť správanie notebooku napríklad pre konkrétnu hru.

 

Asus GL502VM
7.4 Hodnotenie redakcie
Plusy

cena
nová GTX 1060
hlasné reproduktory
neprehrieva sa
pekný matný displej
dobrá konštrukcia

Mínusy

výdrž batérie
ľahko sa zašpiní

Zhrnutie
Dobrý herný notebook, ktorého nová verzia poráža oveľa drahšie staršie modely vďaka novej grafickej karte GTX 1060. Novinkou je aj displej s G-Sync, ktorý určite poteší hráčov, no negatívne sa odráža na výdrži batérie. Celkovo však ide o solídny herný notebook pre masy, ktorý si za vysoký výkon a priaznivú cenu od nás odnáša bronzové ocenenie.
Výkon
Dizajn
Funkcie
Cena

 

 

Tento notebook nájdete v ponuke Realshop.sk

Ďakujeme spoločnosti Realshop.sk za poskytnutie produktu na testovanie.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud