Z270 TOMAHAWK

MSI

Z270 TOMAHAWK

http://bit.ly/2lYsVXK

 

Měl jsem to štěstí a tu čest tuto základní desku testovat. Proč píši to štěstí a tu čest? Tato deska se opravdu povedla! Ty tam jsou časy, kdy základní desky MSI speciálně ve spojení s VIA čipsety znamenaly doslova pohromu. Dnes je již situace jiná a produkty MSI jsou velmi kvalitní a mají i kvalitní vizuální zpracování. Deska je určena pro 6. a 7. Generaci procesorů Intel Core. Jedná se o patici 1151. Oproti své předchůdkyní Z170 TOMAHAWK doznala mnoha změn. A to nejen lepšího estetického zpracování, ale také zde zle zapojit až tři grafické karty (CrossFire), je zvýšena podpora pamětí DDR4 a to na paměti s frekvencí 3800+(OC). V neposlední řadě je možno využít dvou M.2 slotů pro SSD disky, a také zde naleznete zpevněný pci-e slot pro těžší grafické karty.

Technické specifikace dle výrobce:

Chipset – Intel® Z270 Chipset
DDR4 Memory – 3800(OC)/ 3600(OC)/ 3200(OC)/ 3000(OC)/ 2800(OC)/ 2600(OC)/ 2400/ 2133 MHz
CPU (Max Support) – i7
M.2 port – 2x
USB 3.1 ports(Front) – 4(Gen1, Type A)
Memory Channel – Dual
DIMM Slots – 4x
Max Memory (GB) – 64GB
PCI-Ex16 – 3x (Gen3)
PCI-Ex1 – 3
USB (Front) 3.1 ports – 4x(Gen1, Type A); 2.0 ports – 4x
USB (Rear) 3.1 ports – 1x (Gen2, Type A),1x (Gen2, Type C), 4x (Gen1, Type A); 2.0 ports – 2x
SATAIII – 6x (RAID – 0/1/5/10)
LAN – 10/100/1000*1
Audio ports (Rear) – Realtek® ALC892 Codec
Grafické výstupy – HDMI 1x, DVI-D 1x
Serial ports(Front) – 1x
Provedení – ATX

Společně s deskou mi bylo zapůjčeno: procesor i5-7600K, paměti HyperX Fury Black 8GB (2x4GB) DDR4 2133 a grafická karta MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4G (grafické kartě se budu věnovat zvlášť v recenzi).

 PROVEDENÍ:

Tak jak jsem již psal deska je velmi dobře vybavena a nabízí více než dostatečný počet konektorů. Například SATA portů pro připojení pevných disků (navíc 2x M.2 sloty), USB zařízení, ventilátorů (dokonce s možností regulace),  dále velmi slušnou zvukovku. Rozmístění je taky bezproblémové a tak třeba nasazení chladiče procesoru nic nebrání, nikde není špatně dostupné místo (tak jak jsem zažil na jiných deskách, kde třeba chlazení napájecích kaskád bylo velmi blízko patici)

PODSVÍCENÍ:

Jak jistě víte, nejsem fanda světýlek, ale podsvícení této desky vypadalo dobře a je jak jinak než červené 🙂 Ostatně já bych k MSI ani jiné nevolil. MSI je jasně spojena s červenou barvou. Pokud si pořídíte i další komponenty od MSI tak můžete mít vše pěkně barevně sladěné 🙂

BIOS:

Jak se říká, patřím do staré školy, a tak jsem příznivcem staré vizáže BIOSu. Na ty nové se mi špatně zvyká :-). Nicméně BIOS na této desce je velmi příjemný a přehledný. Během chvilky jsem se v něm zorientoval (desky od MSI jsem měl naposled v ruce ještě za časů socketu A alias 462). Vše je tu opravdu pěkně přehledné, je tu široká škála možností nastavení a to třeba jak OC tak právě nastavení ventilátorů. Jedna věc co se mi taky moc na tomto BIOSu líbila je rekapitulace. Vy něco změníte, pak dáte uložit a vypíšou se Vám změny, co jste provedli :-).

(obrázek je pouze vzorový)

PŘETAKTOVÁNÍ:

Tak to jsem si na této desce opravdu vychutnal. Bylo to neskutečně snadný. Tato deska je opravdu jak se říká uživatelsky přívětivá. Stačí, když si v BIOSu nastavíte, že chcete zkusit přetaktovat procesor na 5GHz a deska vše přizpůsobí. Na Vás je samozřejmě znát jaké jsou maximální bezpečné hodnoty Voltáže u daného CPU. Nicméně Deska za tyto hodnoty nejde. A takový byl můj případ. Šel jsem pomalu po 200MHz, ale dostal jsem se na pěkných a stabilních 5GHz. Poté jsem už jen ladil napájení u CPU. Postupně jsem jej snižoval, dokud bylo CPU stabilní. Stabilitu jsem neměřil tak, jestli mi to ještě třeba byť na po třetí zvládne nějaký benchmark, ale opravdu jsem dal procesoru a celé sestavě zabrat starým dobrým PRIME 95. Tato utilitka sic celkem brutální formou, nicméně opravdu pořádně otestuje stabilitu desky, procesoru i pamětí.

 Nárůst výkonu po OC u procesoru i5-7600K byl velmi příjemný 🙂

ZÁVĚR:

Deska se předvedla v opravdu dobrém světle. Kdy se dá sehnat i za opravdu parádní cenu od cca 3800,- s DPH. Za mě můžu tuto desku více než doporučit a ostatně pokud se nepovedou procesory od AMD RYZEN, pak tato deska bude základem pro můj osobní nový počítač. Na tomto základu jsem testoval i grafické karty jejichž recenze budou následovat.

Plusy:
+ uživatelská přívětivost
+ velmi dobrá vybavenost
+ snadné a stabilní OC
+ velmi příjemná cena

Mínusy:
– pokud jste narazili na něco co by jste označili jako mínus určitě se s tím podělte já byl naprosto spokojený.

Základní desce MSI Z270 TOMAHAWK náleží jak jinak než ZLATÉ ocenění.

za zapůjčení děkujeme firmě MSI

Pridaj komentár