Recenzia – Logitech K400 (Plus) a K830

Recenzia trojice klávesníc s touchpadom od spoločnosti Logitech. Teoreticky sú klávesnice totožné, no v praxi veľmi rozdielne. Pri testovaní som sa pokúsil tieto rozdiely nájsť a určiť, pre koho je ktorá klávesnica určená.

Hneď na úvod je potrebné vyjasniť, čo sú vlastne klávesnice K400 (Plus) a K830 zač a načo sú určené. Všetky sú podľa výrobcu určené pre HTPC (angl. Home Theater Personal Computer), čiže PC určený do obývačky ako náhrada za inú elektroniku. S týmto tvrdením z časti súhlasím, no klávesnice som otestoval aj pri iných scenároch. Konkrétne som ich otestoval so smartTV, PC, notebookom, Mac, Android TV, viac menej teda vo všetkých scenároch ako existujú. Na čo som pri testovaní prišiel? To sa dočítate v článku neskôr, poďme sa predtým pozrieť na balenia a klávesnice samotné.

Začnime lacnejšou K400 (Plus), v balením okrem klávesnice nájdeme batérie, Unifying prijímač a dokumentáciu.

dsc_2898

K830 navyše obsahuje microUSB kábel pre nabíjanie a predlžovací kábel pre Unifying prijímač.

dsc_2909

Opäť si stojím za názorom, že obrázky vám povedia viac ako dlhočizné opisy, nasleduje teda porovnanie oboch klávesníc.

dsc_2948 dsc_2951

Drahšia K830 je dlhšia ako K400, no užšia a tenšia. Menšia hrúbka je spôsobená najmä tým, že K400 je dizajnovamá tak, aby bola zadná časť vyššie ako predná. Ak z rozdiely sú však zanedbateľné a nijako neovplyvňujú funkčnosť. Čo si však rozhodne všimnete je rozdiel v hmotnosti. K830 vážiaca 495 g je výrazne ťažšia ako K400 s hmotnosťou 360 g. Za výrazný rozdiel vo váhe je zodpovedná vstavaná batéria v K830.

dsc_2932

Zvláštnosť klávesníc je v prítomnosti touchpadu namiesto numerickej časti ako na klasických klávesniciach. Touchpad podporuje gestá ako vertikálne a horizontálne scrollovanie alebo zoomovanie dvoma prstami. Pod touchpadom sa nachádzajú ľavé a pravé tlačidlo, no ich funkcie zvládne aj touchpad. Obe klávesnice majú ešte jedno ľavé tlačidlo myši naviac, nachádza sa na ľavej strane klávesnice a určené je pre ovládanie ľavou rukou. Nechýbajú multimediálne tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a rôznych iných prvkov počítača. Funkcie touchpadu a mulitmediálnych tlačidielk sa dajú nastaviť v aplikácii Logitech Options, žial iba na klávesnici K830.

logitechoptions7

Klávesnice bez problémov fungovali na OS Windows, Mac a Android.

Obe klávesnice majú posuvné tlačidlo na vypnute-zapnutie, na K830 navyše nájdeme aj notifikačnú diódu, ktorá informuje o zapnutí alebo o vybitej batérii. Musím však skritizovať umiestnenie vypínacieho tlačidla na K830. Do polohy „zapnutý“ ide dať tlačidlo bez problémov, no vypnúť klávesnicu je bruškom prsta problém. Môže za to blízke umiestnenie k rohu klávesnice a malé vystúpenie tlačidla. Vypnutie teda vyžaduje viac úsilia a použitie nechta na prste.

dsc_2938

Vzhľadom na veľký cenový rozdiel sa dá očakávať podobný scenár aj pri spracovaní. Presne tento scenár je vidieť pri porovnaní K400 s K830. Napriek tomu, že obe klávesnice sú z plastu, rozdiel v ich spracovaní je veľký. K400 sa pomerne dosť ohýba a hlavne pri tom vŕzga, viac sa prehýba, za čo môže aj vyvýšený dizajn. Najväčší rozdiel je však v klávesoch. Klávesy K830 majú mierne nižší zdvih, čo mne vyhovuje, ale hlavne sú neporovnateľne tichšie ako tie z K400. Podsvietenie kláves je užitočná funkcia, K830 má podsvietenie v dvoch manuálnych úrovniach jasu a optický senzor na automatickú reguláciu jasu. K400 podsvietenie nemá.

dsc_2942

Dostávame sa k záveru, zodpoviem teda otázku v úvode. Podľa môjho názoru je K400 ideálny produkt do obývačky na ovládanie smartTV alebo HTPC ako tvrdí výrobca. Menšia hmotnosť a výrazne nižšia cena sú rozhodne výrazným argumentom pre výber tejto klávesnice. Na druhú stranu K830 mi príde ako čisto „obývačková“ klávesnica zbytočne prepracovaná a drahá. Z K830 mám však lepší dojem ako z K400, spracovanie je na inej úrovni a podsvietenie kláves je veľké plus. K830 si viem predstaviť ako multifunkčnú klávesnicu pre celú domácnosť, vďaka bezdrôtovému pripojeniu nie je problém si ju zobrať z obývačky k PC a naspäť. Používal som ju aj ako prenosnú klávesnicu do školy a do práce, vďaka kompaktným rozmerom to nebol problém.

Akú klávesnicu si vybrať? Ak hľadáte klávesnicu do obývačky, rozhodne kúpte K400, pokiaľ však budete klávesnicu používať aj s vašim PC, notebookom a pod., zvoľte radšej K830.

dsc_2955

Ceny K400 sa pohybujú okolo 35€, pri K830 cca 85€.

Klávesnica K400 sa už dočkala nástupcu, ktorým je model K400 Plus. Ponúka lepšie prepojenie so smartTV a ďalšími zariadeniami. Nakoľko cena ostala rovnaká, kúpte si radšej nový model, K400 sa už iba dopredáva.

 

Obe klávesnice nájdete v ponuke Realshop.sk

dsc_3500

Ďakujeme spoločnosti Logitech za poskytnutie produktov na testovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud