Recenzia – Logitech MX Master a MX Anywhere 2

Recenzia dvojice biznisových myšiek od spoločnosti Logitech. Vyznačujú sa výborným spracovaním, ergonómiou a množstvom funkcií, ktoré vám spríjemnia prácu za počítačom.Myš. Väčšina z nás ju drží každý deň v ruke, niektorí aj osem či dvanásť hodín denne. Na mysli mám samozrejme vstupné zariadenie počítača, nie malé zviera. Práve pre už spomenuté publikum ľudí, ktoré pracuje a živí sa prácou za počítačom, je výber správnej myši veľmi dôležitý. Medzi týchto ľudí patrím aj ja. Správna myš nielen že zvýši produktivitu, ale šetrí aj naše ruky. Rozhodne preto pri kúpe myši nešetrite, ak je vašim pracovným nástrojom.

dsc_2884

Logitech je veľkým hráčom na trhu počítačového príslušenstva, a práve na ich výrobky som mal možnosť sa podrobne pozrieť. Dnes sa budem venovať dvojici myšiek z rady MX, čo je ich prémiová, biznisová línia. Konkrétne sa mi do ruky dostali MX MasterMX Anywhere 2, myšky tak podobné ako aj rozdielne. Prvá spomínaná je veľká, ergonomická kancelárska myš, druhá malá praktická spoločnícka na cesty. Pozrime sa teda na ne podrobne.

dsc_2859

Balenie majú totožné s výklopným vekom, ktoré vám odhalí myšky v plnej kráse spolu s Unifying prijímačmi.

dsc_2866 dsc_2867

V oboch baleniach ďalej nájdeme microUSB kábel na nabíjanie a manuál, ktorý je však dostupný aj na stránke výrobcu.

dsc_2870 dsc_2875

Nepochybnou súčasťou je aj ovládací SW s názvom Logitech Options, ktorému sa budem venovať neskôr.

Zaujímavý detail ktorý netreba prehliadnuť je rozdiel v Unifying prijímačoch. MX Master má v balení celý čierny nano Unifying s novým logom Logitech, MX Anywhere 2 pre zmenu ešte menší prijímač – pico. Menší prijímač v prípade MX Anywhere 2 nie je neopodstatnený, práve naopak. Nakoľko je myš určená na cesty, menší prijímač má zabrániť poškodeniu prijímača samotného ako aj USB portu v ktorom je zasunutý. V praxi je naozaj rozdiel medzi prijímačmi vidieť, na porovnanie som si zobral nano Unifying zo setu MK 520 a MX Master.

dsc_2879

Pico prijímač z tela notebooku vytŕča iba 4 mm, kdežto nano Unifying až 9 mm. Netreba zabúdať na to, že už klasický nano Unifying je veľmi malý, no pico to je na úplne inej úrovni.

dsc_2983 dsc_2986

Vráťme sa späť k myškám, veď ony sú hlavným bodom programu. Hneď na začiatok treba podotknúť, že obe myšky sú pre pravákov, MX Master obzvlášť. Dizajnový jazyk je pri oboch myšiach rovnaký, veď sú z rady MX. Farebná schéma je čierna v kombinácii s hnedo bronzovou. Nakoľko sa jedná o biznisové myši nečakajte žiadne farebné podsvietenie alebo krikľavé farby ako pri hernom príslušenstve. Tu je cieľom decentnosť, nie extravagantnosť, a to obe myši spĺňajú. Popisovať dizajn a ovládacie prvky je jedna vec, no obrázky vám určite povedia viac.

dsc_3054

Ďalšie obrázky nájdete na konci článku…

Myšky som testoval dva týždne, mal som teda možnosť sa s nimi zžiť. Pozrime sa teda na funkcie a možnosti, ktoré ponúkajú, pripojím aj niekoľko svojich dojmov.

dsc_3011

MX Master je naozaj veľká myš, nemusí teda vyhovovať každému. Mne však padne do ruky ako uliata, ergonómia je až neuveriteľná. Mierny sklon doprava zaručuje príjemný úchop a umožňuje lepší prístup palcom k ovládacím prvkom naľavo. Napriek tomu, že mám veľké dlane a hlavne dlhé prsty, pri MX Master som bol spokojný s umiestnením všetkých ovládacích prvkov. Medzi štandardnými tlačidlami napravo a naľavo sa nachádza koliesko, ktoré funguje v dvoch režimoch – Ratchet, čo je klasické otáčanie s rapotavým zvukom, a Freespin, kedy sa koliesko otáča bez odporu, čo je vhodné najmä pri prezeraní dlhých dokumentov alebo stránok. V aplikácii si navyše môžete zapnúť funkciu SmartShift, ktorá rozozná, či scrollujete pomaly alebo rýchlo, a podľa toho vám zmení režim z Ratchet na Freespin a naopak. Prepnúť medzi spomenutými režimami sa dá aj tlačidlom nachádzajúcim sa pod kolieskom.

dsc_2989 dsc_3007

Naľavo nájdeme ďalšie koliesko na scrollovanie, a dve tlačidlá. Pod nimi v spodnej časti zakrivenia, je šikovne ukryté ďalšie tlačidlo, ktoré tiež budete ovládať palcom. Najmä pri týchto tlačidlách odporúčam nastaviť si ich funkcie v aplikácii podľa seba. Aplikácia ponúka nespočetné množstvo nastavení a tak si druhé koliesko môžete nastaviť na ovládanie hlasitosti alebo prepínanie medzi plochami, ako som spravil ja. Úprimne povedané, vybrať si tie správne funkcie z takého množstva môže byť problém, na druhú stranu treba Logitech pochváliť za široký výber. Naľavo sa nachádza aj indikátor nabitia, ktorý vám vždy pri zapnutí ukáže, koľko batérie ešte myš má.

dsc_3016

Spodná strana obsahuje tlačidlo zapnutia, tlačidlo pripojiť, Darkfield laserový senzor a Easy-Switch tlačidlo. Tu sa nachádza niekoľko cudzích pojmov, tak si ich poďme vysvetliť a povedať ako fungujú. Po zapnutí myši sa môžete pripojiť k svojmu zariadeniu pomocou Bluetooth alebo Unifying prijímača. Pri prvom spomenutom je potrebné stlačiť tlačidlo connect, čím zapnete párovací režim a následne myš vyhľadáte na svojom zariadení. V prípade Unifying prijímača a aplikácie Logitech Options, stačí prejsť jednoduchým krokom a to je pripojiť Unifying do USB portu a myš zapnúť, o všetko ostatné sa postará aplikácia sama.

logitechoptions6

Laserový senzor Darkfield funguje na všetkých povrchoch a to doslova. Doma som myš otestoval na všetkých povrchoch aké som našiel t.j. drevo, papier, guma, sklo, látka a aj zrkadlo, senzor si poradil som všetkými úplne bezproblémovo. Na záver je tu ešte tlačidlo Easy-Switch, ktoré obkolesujú číslice 1,2 a 3. Jeho funkcia je jednoduchá, prepínať pripojenie myši až k trom zariadeniam. To znamená, že na prvom kanáli môžete mať pripojený PC cez Unifying, na druhom notebook cez BT a na treťom povedzme Android tablet tiež cez BT. Nemusíte riešiť, kde sa momentálne Unifying nachádza, len pomocou jedného tlačidla začnete ovládať iné zariadenie. Vo svojej podstate je to veľmi jednoduchý princíp, ale pritom veľmi užitočný a návykový.

Na myši sa nachádza ešte jeden prvok a to v prednej časti microUSB port pre nabíjanie.

dsc_3064

Keď už je o tom reč, batéria je vstavaná s kapacitou 500 mAh. Logitech udáva výdrž až 40 dní, ja som myš vybil za 2 týždne. Teraz ste možno ostali zaskočení, treba však zobrať do úvahy to, že myš som používal 12 hodín denne. Takže matematické okienko – 14 dní x 12 hodín = 168 hodín. Ak by ste myš používali 4 hodiny denne, teoreticky by vám vydržala 42 dní, čo sa zhoduje s údajom od výrobcu.

Záverečne bilancovanie MX Master – výborná ergonomická myš s dobrou výdržou, množstvom tlačidiel a funkcii. Ťažko niečo kritizovať, myš je naozaj výborná a zaslúži si chválu recenzentov. Je tu však háčik, tlačidlo na ľavej strane, ktoré by ste mali ovládať palcom sa zasekáva. S týmto problémom som sa stretol niekoľko krát a bol som preto nútený toto tlačidlo deaktivovať. V konečnom dôsledku treba teda rátať s tým, že myš má o tlačidlo menej. A cena? Tá sa pohybuje mierne okolo 90 €. Herné myši stoja viac, majú síce svoje výhody, ale MX Master je určený pre iné publikum, ako som už napísal v úvode. Kto by si mal podľa mňa túto myš kúpiť? Všetci, čo pracujú dlhé hodiny za počítačom. Bodka. Nič viac, nič menej. Nie je to herná myš (hrať sa s ňou samozrejme dá) a nie je to lacná myš z Tesca za 5€. MX Master je biznisová ergonomická myš na prácu, čo spĺňa do bodky.

Logitech MX Master od nás dostáva zlaté ocenenie

  

Ako hodnotíte tento produkt vy?

Výkon
0
Dizajn
0
Funkcie
0
Cena
0
  Loading, please wait yasr-loader

 

Myš Logitech MX Master si môžete zakúpiť u nášho partera Realshop.sk

 

To by sme mali asi všetko o MX Master, poďme teda na MX Anywhere 2. Dizajn je rovnaký ako pri MX Master, spracovanie takisto. Rozdielne je určenie a ovládacie prvky. MX Anywhere 2 ako už samotný názov napovedá je určená na cestovanie ako príslušenstvo k notebooku či tabletu. V preklade to znamená menšie rozmery a hmotnosť ako MX Master. Rozdiel v hmotnosti je markantný – MX Master 145 g, MX Anywhere 2 106 g.

dsc_2992

Myške chýba tiež funkcia SmartShift. Sú situácie, kedy by bol MX Master príliš veľký a nepohodlný na používanie, napríklad v lietadle alebo na malej školskej lavici. Ako kompromis za lepšiu kompaktnosť, MX Anywhere 2 prišiel o druhé koliesko a tlačidlo pre palec. Taktiež nie je tak dobre ergonomicky tvarovaný ako MX Master, no stále je ergonómia na veľmi dobrej úrovni.

dsc_3004

Ako koncept je MX Anywhere 2 zvládnutý dobre a určite si nájde svojich fanúšikov, no mne je myš malá. Keď ju uchopím rovnako ako MX Master, t.j. vrch myši mám uprostred dlane, dotýkam sa končekmi prstov podložky a zle sa mi stláčajú klávesy. Upozorňujem, že toto je môj prípad a môže za to veľkosť mojej ruky a dĺžka prstov, vám môže myš sadnúť do ruky výborne. Ostatné funkcie a prvky sú totožné s MX Master.

MX Anywhere 2 sa predáva za cca 75 €. Nájdete ju aj v ponuke nášho partnera Realshop.sk

Obe myšky som otestoval na OS Windows, Mac a Android, fungovali bez problémov.

Ako hodnotíte tento produkt vy?

Výkon
0
Dizajn
0
Funkcie
0
Cena
0
  Loading, please wait yasr-loader

Ďakujem spoločnosti Logitech za poskytnutie produktov na testovanie.

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud